Pierwszy w Polsce sklep socjalny – zbawienie dla osób w trudnej sytuacji finansowej!

sklep socjalny

W Katowicach powstał pierwszy w Polsce sklep socjalny dla osób z trudną sytuacją finansową. Ze sklepu mogą korzystać osoby, które otrzymają skierowanie od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Inicjatywa ta powstała dzięki samorządowi miasta Katowice i Fundacji Wolne Miejsce.

Pierwszy w Polsce sklep socjalny

Sklep socjalny to miejsce, w którym można kupić produkty spożywcze w dużo niższych cenach. Korzystać z niego mogą osoby, które otrzymały skierowanie od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Kluczowym kryterium jest dochód przypadający na osobę w rodzinie, który nie może przekroczyć 1056 zł, a w przypadku osoby samotnej: 1402 zł. To niesamowita pomóc dla osób borykających się z trudną sytuacją finansową, ale również ograniczenie marnotrawstwa żywności.

Rozpoczynamy ważny projekt skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Jako pierwsi w Polsce uruchamiamy sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej, sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Pierwszy w Polsce sklep socjalny powstał w Katowicach w pawilonie przy ul. Tysiąclecia. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00. Obowiązują w nim też godziny dla seniorów od 10.00 do 12.00. Inicjatywa powstała dzięki samorządowi miasta Katowice i Fundacji Wolne Miejsce.

ZOBACZ TAKŻE: PEŁEN LOCKDOWN W NIEMCZECH CORAZ BLIŻEJ! TAK ŹLE JESZCZE NIE BYŁO!

Warto dodać, że sklepy socjalne to pomysł od lat rozwijany na Zachodzie. Potrzebujący kupią w nim produkty w cenach do 50% ich wartości rynkowej. Ponadto, sklepy socjalne to również świetny sposób, aby ograniczyć marnotrawienie jedzenia.

Mam w torbie słodycze, herbatę, makaron i kaszę. Zapłaciłem 4,60 zł. Wybór jest spory. Ceny są przebijające wszystko inne, no i większość rzeczy np. warzywa są wykorzystane, a nie wyrzucane do śmietnika – powiedział klient sklepu.

Co więcej, w sklepie powstał również tzw. Spichlerz Caffe, czyli miejsce spotkań dla osób samotnych. Zostanie on uruchomiony po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

źródło: businessinsider.com.pl, rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.