Pielgrzymki w drodze. Władze Częstochowy pełne obaw

pielgrzymki w drodze

Pielgrzymki w drodze – sezon na piesze wędrówki wiernych do Częstochowy jest w pełni. Tymczasem, w związku z sytuacją epidemiologiczną, władze tegoż miasta obawiają się dotarcia pątników z różnych stron Polski, w tym ze stref wysokiego ryzyka (żółte i czerwone obszary). Według rządzących miastem, dotarcie do Częstochowy ogromnej ilości pielgrzymów, może być niebezpieczne dla mieszkańców miasta, jak i dla samych podróżujących. Portal RMF podaje, że o pomoc w regulacji kwestii pielgrzymek poproszono Ministerstwo Zdrowia.

Pielgrzymki w drodze, a władze Częstochowy pełne obaw – chodzi o epidemię

Sezon na pielgrzymki trwa w najlepsze i co gorsza – zszedł się z okresem, kiedy w Polsce notowane są rekordowe ilości nowych zakażeń koronawirusem. Nie umknęło to uwadze władzom Częstochowy, która jak co roku, jest głównym celem pątników.

I choć wiele diecezji zdecydowało, że pielgrzymki ze względu na epidemię będą wyglądać inaczej niż zwykle – tak czy inaczej na Jasnej Górze spodziewane są tłumy ludzi. Jak podaje portal RMF24.pl, władze Częstochowy poprosiły o pomoc w regulacji kwestii pielgrzymek Ministerstwo Zdrowia. Chodzi przede wszystkim o grupy osób podróżujące z tak zwanych żółtych i czerwonych stref.

Jak wyjaśnia wiceprezydent Częstochowy, w odczuciu ludzi rządzących miastem, po dotarciu pielgrzymek może dojść tam do powstania nowych ognisk zakażeń. Przy okazji zwraca uwagę na fakt, że zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko mieszkańcom, ale i pielgrzymom, może okazać się niebywale trudne w realizacji.

ZOBACZ TAKŻE: ZASIAŁ NASIONA Z TAJEMNICZYCH PACZEK Z CHIN! „ROSNĄ JAK SZALONE”

Reżim na pielgrzymkach – jak wygląda w praktyce i czy jest w ogóle możliwy?

Duży nacisk podczas pielgrzymek – przynajmniej w teorii – kładzie się na reżim sanitarny. Jakie są jego główne założenia? Mówi się między innymi o tym, że najważniejsze jest to, aby w pielgrzymkach udział brały osoby zdrowie. To jednak nie koniec.

Pod dostatkiem muszą być także środki higieniczne i preparaty do dezynfekcji rąk. Właśnie na ich czystość zwraca się szczególną uwagę. Wymagane są także specjalne punkty sanitarne. Oprócz tego niezbędne są maseczki i trzymanie względnego dystansu. Jednakże to, przy szczególnie licznych grupach, może okazać się niemożliwe. Z tego też powodu część diecezji wysłała na pielgrzymki jedynie delegacje, składające się z kilku lub kilkunastu osób. To rozwiązanie wydaje się być bardzo rozsądne.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.