Pielgrzymki na Jasną Górę – tradycja pieszych pielgrzymek

Każdego roku do Częstochowy wyruszają piesze pielgrzymki. Jasna Góra to cel wielu pielgrzymów, a ich kumulacja przypada na sierpień. Dlaczego ludzie pielgrzymują i skąd wyruszają pielgrzymki na Jasną Górę?

 

Tylko w sierpniu, każdego roku w naszym kraju na Jasną Górę zmierza ponad 40 pieszych pielgrzymek. Łącznie jest to ponad 250 tysięcy osób. Większość pielgrzymek wyrusza właśnie w sierpniu by do Częstochowy dotrzeć na 15 sierpnia czyli uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto to potocznie nazywane jest świętem Matki Bożej Zielnej.

Pierwsza pielgrzymka na Jasną Górę

Tradycja pieszych pielgrzymek sięga 1626 roku. To właśnie wtedy z Gliwic ruszyła pierwsza udokumentowana w kronikach pielgrzymka. Była ona wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej.

Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę

W 2019 roku ruszają pielgrzymki m.in. z Warszawy, Wrocławia czy Elbląga. Są to np.:

  • piesza pielgrzymka wrocławska – od 2 do 10 sierpnia
  • ełcka piesza pielgrzymka na Jasną Górę – od 28 lipca do 11 sierpnia
  • piesza pielgrzymka do Elbląga – od 28 lipca do 11 sierpnia
  • piesza pielgrzymka diecezji płockiej – od 6 do 14 sierpnia
  • warszawska pielgrzymka piesza – od 6 do 14 sierpnia
  • lubelska pielgrzymka na Jasną Górę – od 3 do 14 sierpnia.

Więcej informacji o wszystkich pielgrzymkach znaleźć można na stronach internetowych.

Inne pielgrzymki

Dodatkowo organizowana jest także Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa, Ogólnopolska Pielgrzymka Konna, Pielgrzymka Kawalerii Konnej. Większość z nich dotrze do Częstochowy między 1 a 15 sierpnia. Na Jasnej Górze można, oprócz odwiedzenia samego miejsca kultu, także kupić pamiątki czy dewocjonalia. W Jasnogórskim Ośrodku Duszpasterskim czynna jest także Poradnia psychologiczno – religijna, Redakcja Miesięcznika Jasna Góra oraz Biuro Prasowe Jasnej Góry. W murach kompleksu znajduje się także Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia – Księgi Parafialne dla pielgrzymów.

Pielgrzymki na Jasną Górę nie tylko piesze

Pielgrzymki do Częstochowy odbywają się jednak nie tylko w sierpniu, ale także w innym czasie i są to także pielgrzymki rowerowe lub autokarowe. Zazwyczaj organizują je konkretne grupy: młodzież, pielęgniarki, strażacy czy żeglarze.

Źródło zdjęcia: toiowo

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.