Niepowodzenie projektu „czyste powietrze”. W ciągu roku udało się zrealizować tylko 1% zamierzonych efektów. Program miał na celu walkę ze smogiem w Polsce. Rząd dopłacał pieniądze potrzebne do wymiany pieców oraz termomodernizacji budynków. Ilość składanych wniosków była i wciąż jest niewielka, ponadto są one często odrzucane. Ludzie skarżą się na niekompetencje urzędników.
Cele
Projekt „Czyste powietrze” trwa w Polce już od roku i został zaplanowany aż na 10 lat. Przeznaczono na niego 103 mld złotych. Celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dotyczy to zanieczyszczeń, które powstają w skutek ogrzewania gospodarstw domowych przy użyciu przestarzałych źródeł ciepła oraz słabej jakości paliwa. Program oferuje dofinansowania na unowocześnienie ocieplania domów – wymiana okien, drzwi, pieców czy też docieplanie budynków. Odpowiednie docieplenie domu gwarantuje zmniejszenie wydatków na ogrzewanie nawet o 40%.
ZOBACZ TAKŻE: TŁUM UCZNIÓW RUSZYŁ NA ŻABKĘ W RADOMIU. CHODZI O HOT-DOGI
Zrealizowano 1% celów
Niepowodzenie projektu „czyste powietrze” wiąże się z małą skutecznością przedsięwzięcia. Jak podaje „Rzeczpospolita”, według danych z resortu środowiska, na ten moment złożono około 82 tys. wniosków. Kosztowało to łącznie 2 mld złotych. Niestety tylko 48 tys wniosków, na kwotę 915 mln złotych rozpatrzono pozytywnie. Zwykle beneficjenci otrzymują dużo niższe pieniądze niż zamierzane. Rozpatrywaniem podań zajmuje się wojewódzki fundusz ochrony środowiska.
Głównymi wadami urzędów są: niekomunikatywność, trudność w wypełnianiu dokumentów, nieosiągalność i możliwe do otrzymania zbyt niskie dotacje. Roczna suma planowanych dofinansowań miała wynosić 10 mld, a przeznaczono na nią jedynie 1,3 mld.
Reasumując, zbyt mało przyznawanych dotacji w połączeniu zbyt małym funduszem przekazywanym na projekt sprawił, że do tej pory zrealizowano jedynie 1% zamierzonych celów. Minister środowiska – Henryk Kowalczyk – zapewnia, że w 2019 roku liczba składanych wniosków przekroczy 100 tys.