Niedziele handlowe i niehandlowe w sierpniu – kiedy wypadają?

Planujesz zakupy w weekend, ale nie wiesz kiedy przypadają niedziele handlowe, a kiedy niehandlowe? W ostatnim czasie sporo z nas miewa problemy z określeniem czy najbliższa niedziela będzie handlową. Poniżej prezentujemy wam kalendarz, w którym sprawdzicie niedziele handlowe w sierpniu. 

 

Kiedy sklepy są zamknięte?

Sam dobrze wiesz, że niedziela handlowa przypada w Polsce coraz rzadziej. Dzieje się tak za sprawą ustawy o ograniczeniu handlu. Obowiązuje ona od marca 2018 roku. Jeszcze w 2018 roku mogliśmy zrobić zakupy zwykle dwa razy w miesiącu. Od 2019 roku ustawę o zakazie handlu zaostrzono i niedzielę handlową ograniczono do jednego weekendu. Niedziela handlowa w ostatnim czasie to zatem w Polsce coraz większa rzadkość. Obecnie, zgodnie z ustawą, zakupy możesz zrobić jedynie w ostatni weekend miesiąca. Wyjątkiem są miesiące, w których wypadają ważne święta. W takim wypadku liczba niedziel handlowych, kiedy możesz zrobić zakupy, zwiększa się. Dodatkowo w 2020 roku wszystkie niedziele będą ustawowo wolne od handlu poza miesiącami, w których wypadają ważne święta.

Ustawa o ograniczeniu handlu

Ustawa z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu to zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Niedziele handlowe i niehandlowe w sierpniu

W sierpniu 2019 roku wypadają cztery niedziele. Trzy z nich są niehandlowe, ostatnia jest handlowa:

  • 4 sierpnia – niedziela niehandlowa
  • 11 sierpnia – niedziela niehandlowa
  • 18 sierpnia – niedziela niehandlowa
  • 25 sierpnia – niedziela handlowa.
Co oznacza niedziela niehandlowa?

Zgodnie z zapisem w ustawie, w niedziele zakazany jest handel, ale także inne czynności związane ze sprzedażą. Mogą to być m.in. magazynowanie, logistyka, przeładunki czy dystrybucja. Niemniej jednak z zakazu wyłączone są np. apteki czy stacje benzynowe.

Podsumowując, odnalezienie się w grafiku niedziel handlowych i niehandlowych to nie lada wyzwania. Zasady te zmieniają się wraz z upływem czasu, a dodatkowo są stosowane pewne wyjątki. Niemniej jednak, w sierpniu 2019 roku jedyną niedzielą handlową jest dzień 25 sierpnia.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.