Nie odebrałem paczki od kuriera/z Paczkomatu. Co dalej?

Nie odebrałem paczki od kuriera lub z Paczkomatu. Co dalej? Jak należy postąpić, gdzie szukać przesyłki oraz ile mamy na to czasu? Czy kurier zadzwoni lub podejmie próby dostarczenia przesyłki w innym terminie? Wyjaśniamy!

Nie odebrałem paczki od kuriera

Nie odebrałem paczki od kuriera – takie stwierdzenie pojawia się bardzo często, gdy zamawiający nie zgrają się z kurierem i w sieci szukają informacji o tym, co należy począć w takiej sytuacji. Podobna sytuacja może zdarzyć się też w przypadku Paczkomatu. Trzeba mieć bowiem świadomość, że przesyłka nie będzie leżeć w automacie w nieskończoność. Ma termin, w którym należy dokonać odbioru. Co wtedy gdy on upłynie?

Powodów takiej sytuacji może być wiele. Najczęściej jednak kurier odwiedza nas, gdy jesteśmy w pracy. Można temu zaradzić w różne sposoby. Znane są sytuacje, gdy kurier zostawia przesyłkę sąsiadom. Gorzej jednak, gdy nie pozostajemy z nimi w dobrych stosunkach.

Co jeśli kurier nie zastanie nikogo w domu?

Sytuacja jest powszechnie znana i może zdarzyć się każdemu. Co jednak dalej? Wszystkie firmy kurierskie mają w takich chwilach bardzo podobne procedury. Najczęściej kurierzy podejmują kontakt telefoniczny. Zdarza się jednak, że nasza praca znajduje się w zupełnie innej części miasta i nawet to na niewiele się zdaje.

Możemy też dostać wiadomość tekstową (SMS lub e-mail), że kurier nie zastał nas w domu. W treści powinna znaleźć się informacja o tym, że paczka czeka na nas w pobliskim punkcie odbioru, tudzież zostanie podjęta kolejna próba dostarczenia przez kuriera.

Ile paczka czeka w punkcie odbioru?

Wszystko w tej kwestii zależy rzecz jasna od poszczególnych firm kurierskich. Standardem są jednak 3 dni robocze. Taką sytuację spotkamy między innymi w przypadku DPD. Wcześniej jednak, kurier zwykle podejmuje kolejna próbę dostarczenia.

Niemal identycznie sytuacja przebiega w przypadku, gdy za dostarczenie paczki odpowiada DHL. Tam jednak przesyłka w punkcie odbioru powinna czekać nawet 7 dni roboczych.

Nie odebrałem przesyłki z Paczkomatu – co dalej?

Czasami zdarza się też, że przesyłka nie zostanie odebrana z Paczkomatu. Zwykle może ona w nim przebywać do dwóch dni roboczych. W przypadku, gdy w ciągu 48 godzin nie zostanie ona zabrana z maszyny, towar przekierowuje się do lokalnego oddziału InPost. Tam będzie ona znów przez kolejne 3 dni. Po upływie tego czasu, powraca do nadawcy. Szczegóły można znaleźć na oficjalnych stronach konkretnych Paczkomatów

źródło zdjęć: minskmaz.com, inpost.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.