Naukowcy stworzyli konstrukcję, która czyści plamę śmieci dryfującą po Pacyfiku

Holenderscy naukowcy stworzyli konstrukcję, dzięki której jest szansa na pozbycie się ton śmieci dryfujących po Pacyfiku. Widok zdjęć ukazujących zjawisko, które tworzy tzw. Wielką Pacyficzną Plamę Śmierci to coś przerażającego. Dlatego podjęto działania i dzięki ekspertom jest szansa na pozbycie się toksycznych odpadów. Ocean Cleanup – czyli ratunek dla środowiska. 

Holenderscy naukowcy stworzyli konstrukcję wyłapującą śmieci

The Ocean Clean Up to pomysł holenderskich ekspertów, który daje nadzieje na skuteczną walkę z zanieczyszczeniami. W tym przypadku chodzi głównie o pozbycie się śmieci z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmierci. Dryfuje po wodach Oceanu Spokojnego, siejąc poważne zagrożenie. Koncept powstał już w 2012 roku, jednak ciągle doskonalono konstrukcję, aby podczas działania nie napotkać na żadne problemy. Jednak już jest gotowa do działania.

The Ocean Clean Up jak działa?

Zbieranie śmieci jest możliwe dzięki specjalnemu systemowi 001/B, który już wyłapał pierwsze odpady. „Ramię” ma 600 metrów długości. Po nieudanej próbie w 2018 roku, aktualnie wszystko sprawnie działa o czym poinformował Boyan Slat, twórca projektu:

Nasz system oczyszczania oceanów z plastiku nareszcie działa, łapie zarówno duże, zużyte sieci rybackie, jak i drobny mikroplastik. Czy ktoś może nie szuka swojej opony.

Cała konstrukcja odpowiednio się ustawia, aby wyłapywać śmieci. Pod wyżej wspomnianym ramieniu znajduje się materiał o długości 3 metrów, który ma za zadanie wyłapywać nawet najmniejsze cząstki plastiku. Dodatkowo, utrzymuje zebrane odpady, aby nie wydostały się na zewnątrz. Posiada również czujniki i antenę satelitarną – dzięki temu statek odbierający stamtąd śmieci może go zlokalizować i je odebrać. Zasilanie zapewniają panele słoneczne. Poniżej znajdziecie wideo, na którym widać pracę całego systemu.

ZOBACZ TAKŻE: ŚMIECI Z OCEANU ZAMIENIĄ SIĘ W ENERGIĘ?

Co warto dodać, cały proces nie zakłóca życia morskich stworzeń. Materiał znajdujący się pod wodą, nie stanowi zagrożenia dla zwierząt. 

Są plany, aby stworzyć kolejne konstrukcje. Aktualna, może zebrać do 5 ton śmieci miesięcznie. Kosztowała 6 milionów euro, a prace nad nią trwały aż 5 lat. Szanujemy i wspieramy takie rozwiązania!

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.