Naturalne cesarskie cięcie to nowa metoda stosowana podczas porodu. Dodatkowo, z analiz wynika, że około 40% dzieci w Polsce przychodzi na świat poprzez cesarkę. Zdecydowanie mniej popularna jest wersja naturalna, która pozwala dziecku na powolne i niemalże samodzielne wyjście z łona matki.
Popularny poród
W dzisiejszych czasach cesarskie cięcie to bardzo popularna forma porodu. Statystyki pokazują, że około 40% Polaków przychodzi na świat właśnie w ten sposób. Zdecydowanie mniejszy odsetek rodzi się poprzez naturalne cesarskie cięcie, które nie cieszy się dużą popularnością. Klasyczną cesarkę przeprowadza się zwykle, kiedy naturalny poród jest niemożliwy ze względów zdrowotnych dziecka lub matki. Warto dodać, że metoda ta sięga czasów średniowiecza. Jest więc znana od bardzo dawna, a bieg czasów jedynie udoskonalił tą technikę.
Planowane cesarskie cięcie przeprowadza się w znieczuleniu, w trybie ostrym może jednak przebiegać pod narkozą. Podczas zabiegu lekarz przecina mięśnie w okolicy bikini – powłoki brzuszne i macicę, a następnie wyjmuje dziecko.
ZOBACZ TAKŻE: DWIE KOBIETY W JEDNEJ CIĄŻY – PIERWSZY PRZYPADEK NA ŚWIECIE
Na czym polega naturalna cesarka?
Warte zauważenia jest to, że podczas cesarskiego cięcia kobieta jest praktycznie całkowicie pozbawiona udziału w tym wielkim wydarzeniu. Nie widzi narodzin dziecka, a pierwszy kontakt z nim następuje dopiero po kilku godzinach, kiedy pacjentka dojdzie do siebie i będzie przytomna. Właśnie te czynniki zainspirowały lekarzy do pomysłu na bardziej naturalną metodę.
Nowy rodzaj porodu koncentruje się w pełni na kobiecie, rodzinie oraz łagodnym przejściu zabiegu. W niektórych krajach uważa się to za alternatywę dla naturalnego porodu. Na czym jednak polega i jak właściwie przebiega?
Lekarz również nacina powłoki brzuszne i macicę, a kobiecie podawane jest znieczulenie. Przyszli rodzice mogą jednak wszystko obserwować, a dziecko przychodzi na świat bardzo powoli i niemalże samodzielnie. Wszystko przebiega spokojnie, w tempie skurczy macicy. Nad wszystkim oczywiście czuwa personel szpitala, jednak tylko w krytycznych momentach położnik pomaga dziecku przyjść na świat.