Bougainville – czy powstanie nowe państwo?

Bougainville

Bougainville to autonomiczna prowincja Papui – Nowej Gwinei znajdująca się w archipelagu Wysp Salomona na Oceanie Spokojnym. Właśnie rozpoczęło się liczenie głosów oddanych w referendum niepodległościowym. Wyniki mają zostać głoszone już w czwartek.

Czy Bougainville jest gotowe na niepodległość?

Bougainville no największa autonomiczna wyspa w archipelagu Wysp Salomona na Oceanie Spokojnym, która aktualnie należy do Papui – Nowej Gwinei. Głosowanie w sprawie uzyskania niepodległości trwało od 23 listopada do 7 grudnia. Aktualnie trwa liczenie głosów oddanych w referendum niepodległościowym. Wyniki plebiscytu mają zostać ogłoszone już w czwartek.

Wiceprezydent Bougainville Raymond Masono poinformował, że spodziewa się przeważającej większości głosujących opowiadającej się za niepodległością. Jego zdaniem Bougainville nie jest gotowe na niepodległość, ponieważ instytucje prowincji nie są odpowiednio ugruntowane. Dodał, że przewiduje długi okres przejściowy. Ponadto ocenił, że proces transformacji może potrwać nawet 10 lat.

W referendum wzięło udział ponad 200 tys. mieszkańców. Mogli oni wybrać między niepodległością, a zwiększeniem autonomii i pozostaniem częścią Papui – Nowej Gwinei. Co więcej, przed zliczeniem głosów dokonano ich zmieszania. Szef komisji referendalnej – Mauricio Claudio skomentował, że głosowanie ma pokazać głos całego narodu, a nie poszczególnych regionów.


ZOBACZ TAKŻE: PŁATNOŚĆ BEZGOTÓWKOWA ALBO KARA – POMYSŁ GRECKIEGO RZĄDU

Wojna domowa

Referendum przeprowadzono na mocy rozejmu, które odbyło się w 2001 roku. Dotyczyło ono separatystów z Rewolucyjnej Armii Bougainville (BRA) domagającymi się niepodległości, a siłami rządowymi. Warto dodać, że w wyniku starć, śmierć poniosło około 20 tys. osób. Rozejm gwarantował wyspie status autonomicznej prowincji i nakładał obowiązek przeprowadzenia referendum niepodległościowego.

Po ogłoszeniu wyników plebiscytu, władze Papui – Nowej Gwinei i Bougainville mają zasiąść do rozmów dotyczących wdrożenia decyzji wyborców. Członkowie rządu powiedzieli agencji Reutera, że jednym z tematów dyskusji będzie budżet. Automatycznie rodzi się pytanie, jak wyspa jako niepodległe państwo ma zamiar się utrzymać.

Ponadto, na wyspie Bougainville znajdują się złoża złota i miedzi. Znajduje się tam nieczynna już kopalnia Panguna, która niegdyś była głównym źródłem dochodów Papui – Nowej Gwinei. Sprawa podziału zysków z wydobycia była jednym z powodów wybuchu wojny domowej.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.