Najstarsze biuro podróży ogłosiło upadłość – loty odwołane

Najstarsze biuro podróży Thomas Cook niestety ogłosiło upadłość. 600 tysięcy ludzi z całego świata wykupiło w  tym biurze wycieczki turystyczne oraz pobyty wypoczynkowe. Co więcej, aż 150 tysięcy to Brytyjczycy, których będzie trzeba przetransportować do kraju. Z samego rana 23.09.2019 biuro wydało oficjalne oświadczenie, w którym potwierdza, że zakończyło działalność.

Upadek biura podróży

Najstarsze biuro podróży na świecie ogłosiło upadłość z samego rana dnia 23.09.2019. Dyrektor firmy Peter Fankhauser, ze smutkiem zamieścił komunikat o przymusowej likwidacji firmy:

Thomas Cook zaprzestał działalności, tak więc wszystkie jego loty zostały odwołane

Co więcej, jak mówi Fankhauser, wydano nawet zarządzenie, aby powołać likwidatora całego biura:

To jest bardzo smutny dzień dla firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek pakiety wakacyjne [ang. package holidays – przyp. red.] i umożliwiła podróżowanie milionom ludzi na całym świecie

Brytyjczycy nie mogą wrócić do kraju

150 tysięcy Brytyjczyków utknęło za granicą. Brytyjski Urząd do spraw Lotnictwa Cywilnego potwierdził informację o tym, że najstarsze biuro podróży Thomas Cook przestało prowadzić działalność. Z tego właśnie powodu, Urząd wraz z innymi agendami rządowymi, muszą sprowadzić 150 tysięcy obywateli do kraju. Najprawdopodobniej będzie to trwało 2 tygodnie. Brytyjski Urząd do spraw Lotnictwa Cywilnego wydał nawet oficjalne oświadczenie:

Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, niektóre zakłócenia są nie do uniknięcia, ale Urząd do spraw Lotnictwa Cywilnego podejmie działania, aby sprowadzić ludzi do domów w terminie możliwie najbliższym planowanego. Thomas Cook zaprzestał działalności, tak więc wszystkie jego loty zostały odwołane

Przedstawiciel Urzędu do spraw Lotnictwa Cywilnego, Tim Johnson, również skomentował całą sytuację:

Jeżeli klienci biura wykupili lub zarezerwowali lot z Wielkiej Brytanii, który miał się odbyć w najbliższych godzinach, prosimy, aby nie przyjeżdżali na lotnisko. Turyści, którzy pozostają za granicą, zostaną przetransportowani do kraju najszybciej, jak to możliwe. Uruchomiliśmy stronę internetową, na której można szukać informacji o lotach powrotnych. To największa akcja sprowadzania obywateli brytyjskich do kraju od czasu wybuchu II wojny światowej

Sprawa jest bardzo poważna, gdyż najstarsze biuro podróży na świecie jest niesamowicie zadłużone. Problemy firmy zaczęły się aż w 1841 roku! Nic zatem dziwnego, że przez tak długi okres czasu, problemy wraz z zadłużeniem rosły, aż Thomas Cook postanowił zakończyć swoją działalność. Wciąż ulegający zmianie rynek turystyczny nie pozostawił właścicielowi firmy żadnego wyboru.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.