Najdroższe dzieła sztuki w Polsce i na świecie

Jesteście ciekawi jakie są najdroższe dzieła sztuki, które sprzedano w Polsce i na świecie w 2019 roku? Rozpoczęliśmy właśnie kolejny rok, dlatego warto podsumować najważniejsze rzeczy. Jak myślicie, które obiekty znajdą się na liście? Wszystkiego dowiecie się poniżej. 

Najdroższe dzieła sztuki w Polsce i na świecie

Zakończył się rok 2019, dlatego warto podsumować kilka rzeczy. Tym razem chodzi o sztukę – przedstawiamy wam listę najdrożej sprzedanych obiektów w Polsce oraz poza jej granicami. Co ciekawe, jak podaje Business Insider Polska, Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na obrazy, rzeźby itp. Domy aukcyjne prowadziły licytację do końca 2019 roku. Na co w naszym kraju wydano najwięcej?

Pierwszym obiektem jest zespół figur „Caminando” Magdaleny Abakowicz. Cena przekroczyła 8 mln złotych. Co ciekawe, 20 figur autorstwa Polki należało do aktora Robina Williamsa oraz jego żony, która podobno bardzo ceni artystkę.

Kolejną pozycją jest obraz Jana Matejki „Wit Stwosz jako dziecko” z 1855 roku. W grudniu w Domu Aukcyjnym Polswiss Art sprzedano go za ponad 3 miliony złotych. W tym samym miejscu w październiku sprzedano za podobną cenę (3,18 mln złotych) sztukę Wojciecha Fangora „#2”.

Dwie kolejne pozycje należą do jednego autora. Józef Brandt i jego dwa dzieła: „Targ w okolicach Krakowa” sprzedany za 2,3 mln zł oraz „Pochód z łupami” za tę samą cenę.

Najdroższe dzieła sztuki na świecie w 2019 roku

Jak natomiast sytuacja wygląda poza granicami naszego kraju? Koneserzy sztuki są w stanie wydać naprawdę wiele. I mówimy tutaj o bardzo wysokich kwotach. Idealnym tego przykładem jest obraz Claude Monet „Meules” sprzedany za 110 747 000 dolarów. Tak, dobrze przeczytaliście. Licytacja odbyła się w Nowym Jorku.

Za 91 mln dolarów sprzedano rzeźbę Jeffa Koonsa „Rabbit”, która powstała w 1986 roku, natomiast podium zamyka obraz Roberta Rauschenberga „Buffalo II” z roku 1964. Sprzedano go za ponad 88 mln dolarów. 
 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.