Nagroda Nobla z ekonomii trafiła aż do trzech osób!

Jeszcze niedawno świat obiegła informacja o sukcesie Olgi Tokarczuk, która otrzymała prestiżową nagrodę z literatury, a dziś Nagroda Nobla z ekonomii powędrowała aż do trzech osób!  Esther Duflo, Abhijit Banerjee oraz Michael Kremer to szczęśliwcy, którzy mogą pochwalić się tak ogromnym wyróżnieniem. 

Nagroda Nobla z ekonomii rok 2019

Jeszcze nie możemy wyjść z podziwu po informacji o zdobyciu Nagrody Nobla z literatury przez Olgę Tokarczuk, a już dziś ogłoszono kolejnych wyróżnionych. Tym razem mowa o ekonomii i osobach, których praca zmieniła świat nauki. Co ciekawe, nagroda trafi w ręce nie jednej osoby, lecz trzech! Komisja swój wybór skomentowała następująco:

„Badania przeprowadzone przez tegorocznych laureatów znacznie poprawiły nasze umiejętności dot. walki z ubóstwem na świecie. W ciągu zaledwie dwóch dziesięcioleci ich nowe, eksperymentalne działanie zmieniło podejście do ekonomii rozwoju, która jest obecnie kwitnącą dziedziną badań” 

Pierwszy z nich to Abhijit Banerjee pracujący na prestiżowej uczelni MIT. Drugą osobą jest Esther Duflo, która również związana jest z wcześniej wspomnianą uczelnią. Co ciekawe, prywatnie żona nagrodzonego naukowca. Trzecią osobą jest wykładowca Harvardu – Michael Kremer. Za co ta trójka otrzymała Nagrodę Nobla?

Badania, które przeprowadzili, zdecydowanie zwiększyły zdolność walki z ubóstwem na świecie. Podzielili oni to zagadnienie na mniejsze, będące łatwym do opanowania.

Warto zwrócić również uwagę na wiek naukowców, gdyż zwykle nagroda trafia do tych, którzy osiągnęli już bardzo dużo w owej dziedzinie i są zazwyczaj starsi od tegorocznych laureatów. W tym roku natomiast, Esther Duflo ma zaledwie 48 lat, a Banerjee i Kremer 60 lat. Pokazali oni, iż ekonomia to dziedzina eksperymentalna, wnosząca do życia wiele praktycznych i rewolucyjnych rozwiązań.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.