Muzea w Polsce, które warto odwiedzić – zestawienie wybranych

Ludzie podróżują po Polsce i świecie w poszukiwaniu niezwykłych miejsc, zakątków. Chcą też często zobaczyć oryginalne muzea. Takie jak Luwr w Paryżu czy MoMa w Nowym Jorku zna chyba każdy. Ale także w Polsce jest cała masa wartościowych muzealnych miejsc do zobaczenia. Poniżej prezentujemy Wam muzea w Polsce, które warto odwiedzić.

 

Muzea w Polsce, które warto odwiedzić
Europejskie Centrum Solidarności

Pierwsze muzeum znajduje się na północy Polski. W Gdańsku warto wybrać się do Europejskiego Centrum Solidarności. Znajduje się przy placu Solidarności, niedaleko Bramy nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców. Z zewnątrz przypomina pochylony statek, w środku posiada kilka pięter ekspozycji, a dużą przestrzeń ozdabia zieleń. Wśród eksponatów znajdziesz tu między innymi żółte kaski stoczniowców czy oryginalne tablice z postulatami strajkujących. Niewątpliwie to muzeum, które działa na emocje.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Z kolei w Warszawie można podziwiać barokową królewską rezydencję. Pod koniec XVII wieku zbudował ją dla siebie Jan III Sobieski. Można zwiedzić pałacowe wnętrza zamieszkane niegdyś przez Jana III Sobieskiego i królową Marysieńkę. Są tu rokokowe freski, wspaniałe meble, zabytkowe stroje i przedmioty codziennego użytku. Znajduje się tu także piękny park i ogród. Dodatkowo w pałacu wilanowskim odbywają się wystawy i koncerty, a także multimedialne mappingi.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Kolejnym miejscem na mapie muzeów w Warszawie są łazienki królewskie. Położone są przy Trakcie Królewskim, a rezydencja powstała pod koniec XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dziś na muzeum składa się park, Pałac na Wyspie, pawilony ogrodowe, a nawet amfiteatr.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

To najmłodsze muzeum w tym zestawieniu. Niemniej jednak jest równie okazałe jak inne. Zbudowane zostało w szklanym gmachu z holem o falujących ścianach. W podziemiach muzeum znajduje się ekspozycja stała opowiadająca o tysiącu lat historii obecności Żydów na terenach polskich. Ekspozycja działa na wiele zmysłów, wykorzystuje nowe media, a właściwie nie zawiera żadnych eksponatów.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Jednym z ważniejszych muzeów jest muzeum otwarte w 2004 roku. W chwili powstawania było najnowocześniejszą tego typu placówką w Polsce. Wykorzystano tu bowiem na dużą skalę multimedia. Pozwala to na „odczuwanie” historii zamiast jej opowiadanie. Przykładowo można przejść tu kanałami, którymi szli powstańcy.

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Dla osób dorosłych i ciekawych trudnej historii przygotowano muzeum, które jest pamiątką po koszmarnych doświadczeniach wojennych. Znane na całym świecie uświadamia do czego zdolni są ludzie omamieni chorą ideologią. Jest to miejsce symboliczne. Zobaczysz tu obozowe pawilony, pamiątki po więźniach, dowiesz się też jak wyglądały ludobójcze procedury. Dodatkowo jest to miejsce spotkań przedstawicieli różnych kultur i narodowości, a także tych, które nie doświadczyły dramatu II wojny światowej.

Zamek w Malborku

Kolejne miejsce na mapie znajduje się w niemal centralnej części kraju. Początek budowy tego zamku sięga XIII wieku. Obecnie składa się z Zamku Wysokiego, Średniego i Niskiego. Jest największym pod względem powierzchni założeniem tego typu na świecie.

Zamek Królewski na Wawelu

Kończąc, zwróć uwagę na jeszcze jedno miejsce. Jeżeli jesteś na południu Polski, nie możesz ominąć słynnego krakowskiego Wawelu. Jest tu zamek z renesansowym dziedzińcem oraz katedra wypełniona bezcennymi dziełami sztuki i nagrobkami królów. Arcydziełem sztuki renesansu jest tutejsza Kaplica Zygmuntowska. Oprócz tego wejście na teren zespołu zamkowego otoczonego murami jest podróżą w czasie – można tu poczuć ducha zamierzchłych epok.

Podsumowując, oczywiście lista muzeów w Polsce jest dużo dłuższa i okazała. Bezspornie dla każdego znajdzie się dziedzina, którą może zgłębić w jakimś muzeum. Co istotne, warto też skorzystać z corocznych akcji „noc muzeów”, w ramach których przez całą noc wstęp do wszystkich muzeów w Polsce jest wolny. Dzięki temu zwiedzisz najlepsze muzea w Polsce.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.