Most w Mostarze – atrakcja Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina to coraz popularniejsze kierunki turystyczne. Obfitują one w wiele atrakcji turystycznych, zabytków i miejsc, które potrafią prawdziwie zachwycić. W Mostarze – nieformalnej stolicy Hercegowiny znajdziesz najsłynniejszy w regionie Stary Most. 

 

Stary Most w Mostarze

Most jest dziełem architektury osmańskiej. Zamówił go Sulejman Wspaniały. Budowa rozpoczęła się w 1557 roku i trwała 10 lat. Most jest prosty, składa się z pojedynczego łuku o szerokości 4 metrów i długości 30 metrów. Most jest wysoki na 24 metry. Łączy on brzegi rwącej rzeki Neretwa. Dodatkowo po obu stronach stoją masywne kamienne konstrukcje – wieże. Przez wiele lat był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem – chrześcijaństwa z islamem i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami.

Budowa mostu

Do dziś nie wiadomo jak technicznie powstał most. Nie wiemy bowiem jak wzniesiono rusztowanie ani jak transportowano kamienie z jednego brzegu na drugi. Niestety w czasie wolny domowej, uległ całkowitemu zniszczeniu. Niemniej jednak po wojnie w Bośni zrekonstruowano go i oddano do użytku w 2004 roku. Obecnie uważa się go za symbol miasta, a nawet całego kraju. Dodatkowo most w Mostarze wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Skoki z mostu

Popularne w kontekście mostu w Mostarze są skoki do Neretwy. Skacze się z najwyższego punktu i przeważnie decydują się na to tylko mężczyźni. Zwykle są to rdzenni mieszkańcy, którzy zarabiają skacząc z mostu i otrzymując od turystów zapłatę „za widowisko”. Zgodnie z tradycją młodzi mężczyźni skaczą z mostu dla udowodnienia swojej męskości. Pierwszy udokumentowany skok odbył się w 1664 roku.

Konkurs w skokach

Od 1968 roku każdego lata organizowany jest oficjalny konkurs skoków. Do wody skaczą członkowie Klubu Skoczków. W zwykły letni dzień skoczek w charakterystycznych czerwonych kąpielówkach staje na krawędzi mostu, a jego kolega zbiera od ludzi datki. Gdy uzbierają pożądaną kwotę skok jest wykonywany. Jednak w lipcu następuje prawdziwe święto skoków. Można wtedy w czasie konkursu podziwiać skoki w różnych stylach: na nogi, na główkę w wersji „jaskółka” lub tzw. „łamańca”.

Podsumowując, most w Mostarze to z pewnością miejsce niezwykłe. W knajpkach nad brzegiem Neretwy turyści relaksują się w promieniach słońca, a młodzieńcy testują swoją męskość skacząc z mostu w błękit rzeki. Mostar to zatem ciekawe, piękne i wielokulturowe miasto.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.