Mięsożerna roślina. Odważylibyście się taką hodować?

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z różnorodności gatunkowej, jaką oferuje nam matka natura. Wśród roślin znajdziemy najdziwniejsze gatunki, a nawet ich hybrydy. W dodatku możemy je hodować we własnym domu! Najbardziej popularna mięsożerna roślina, jaką jest rosiczka, to tylko jedna z niewielu roślin, które jedzą owady. Zobaczcie, jakie gatunki możecie hodować!

Rośliny owadożerne muchołówka

Są to rośliny, które lubią bardzo nasłonecznione miejsca. Kiedy postawimy je w najbardziej oświetlonym miejscu w domu, na pewno odwdzięczą się nam ślicznym kolorem. Możemy je trzymać zarówno na tarasie, jak i w domu, ponieważ są bardzo odporne na wahania temperatur. Jednak, jeśli jesteśmy początkującymi hodowcami, nie powinniśmy ich przechowywać w temperaturze mniejszej, niż 0 stopni Celsjusza. Muchołówki nie lubią, kiedy woda dotyka ich łodyg, dlatego podlewajmy je przez podsiąkanie. Świetnie sprawdzi się do tego doniczka z osłonką. Kiedy zacznie się późniejsza jesień, powinniśmy ograniczyć podlewanie do raz na 3 tygodnie.

Pływacz roślina owadożerna

Pływacze epifityczne to rośliny, które wymagają ręki doświadczonego hodowcy. Są dość trudne w utrzymaniu i ich niewłaściwa pielęgnacja może spowodować, że szybko pożegnamy się z kwiatem. Wymagają ciągłego światła, ale niezbyt lubią wysokie temperatury. O ile w okresie letnim nie jest to ciężkie do zapewnienia, to w zimowym może nam przysporzyć trochę kłopotów. Najaktywniejszy wzrost rośliny przypada na okres jesienno – zimowy, a także wczesnowiosenny. Właśnie wtedy możemy podziwiać ich wspaniałe kwiatowe pędy.

Rośliny owadożerne kapturnica

Osiągają one wysokość nawet do 1 metra! Tworzą wtedy wysokie dzbany, które okryte są delikatnym kapturkiem. Stąd nazwa tych majestatycznych roślin. Ta mięsożerna roślina w górnej części pułapki wydziela słodki nektar. Wabi tym swoje ofiary. Kiedy mucha usiądzie na brzegu liścia, zaraz zsunie się do środka i zostanie powoli pożarta. Kapturnice preferują dobrze przepuszczalne gleby. Najlepsza będzie mieszanka torfu z piaskiem albo żwirkiem kwarcowym. Podlewamy ją również przez podsiąkanie. Wyjątkiem w takiej pielęgnacji jest okres wiosenno – letni, gdyż trzymamy je na dworze. W momencie, kiedy spadnie deszcz, roślina nie wymaga już podlewania.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat roślin owadożernych, zapraszam do obejrzenia filmu. Przedstawione są tam gatunki, które są zdolne do zjedzenia nawet myszy!

źródło zdjęcia: flytrapfactory

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.