Międzynarodowy Dzień Piwa – kiedy obchodzimy? Sprawdź datę!

Dla wszystkich wielbicieli tego rodzaju alkoholu mamy wspaniałą wiadomość! Międzynarodowy Dzień Piwa obchodzimy co roku. Święto to wypada już niebawem! Sprawdź datę i dowiedz się kilku ciekawostek o tym trunku!

Międzynarodowy Dzień Piwa 2019

Święto to obchodzimy już na początku sierpnia. Mianowicie 5 dnia tego miesiąca. Jego pełna nazwa to Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Swoje początki miało stosunkowo niedawno. Powstało w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych. Dwóch Amerykanów postanowiło, że ten złocisty napój uwielbiany przez tak dużo ludzi zasługuje na uczczenie go w ten sposób.

 

Historia Dnia Piwo

Według autorów pomysłu tego święta jest kilka powodów, dla których należy je obchodzić. Przede wszystkim jest to doskonała okazja aby spotkać się ze znajomymi i przyjaciółmi, a także spróbować różnych gatunków tego napoju. Kolejnym powodem jest uczczenie zdrowia wszystkich piwowarów i osób pracujących przy jego produkcji. Dodatkowo ludzie z różnych krajów mają okazję, alby sprawdzić jak smakują wytwory z zagranicy. W ten sposób można poznać ciekawe historie o regionach, w jakich się je produkuje.

Gatunki i rodzaje piwa

Najwięcej producentów i browarów pochodzi z Niemiec. Natomiast drugim z kolei krajem pod tym względem jest Wielka Brytania. Co ciekawe trzecie miejsce zajmuje nasz kraj. Według statystyk piwo jest najczęściej spożywanym alkoholem na świecie. Dzielimy je na górnej fermentacji – ALE, oraz dolnej fermentacji – Lager. Do tych pierwszych zaliczamy między innymi IPA, Pszeniczne, Stout. Ich fermentacja jest szybka i zajmuje zazwyczaj 1-8 dni. Lagery to na przykład piwo Marcowe, Pilzner, Koźlak i Porter.

Historia piwa

Swoje początki ten napój miał około 6 tysięcy lat temu. Najstarsze wzmianki o nim wywodzą się z Mezopotamii. W Polsce stało się popularne dopiero w średniowieczu. Jednakże teraz nasi rodacy często i chętnie sięgają po ten napój. W związku z tym, że produkuje się go z naturalnych składników, jest ono zdrowe. Wpływa dobrze nie tylko na pracę nerek, ale także zawiera dużo witamin, aminokwasów i soli mineralnych.

Międzynarodowy Dzień Piwa – 5 sierpnia