Mężczyźni chorują ciężej i gorzej się czują

Mężczyźni chorują ciężej

Mężczyźni chorują ciężej i nie jest to żaden mit. Naukowcy udowodnili, że podczas choroby czują się dużo gorzej niż kobiety, dlatego zwykłe przeziębienie potrafi być dla nich prawdziwą udręką. Kobiety bardzo często skarżą się na swoich partnerów uważając, że przesadzają. Badacze przekonują jednak, że męska grypa to fakt.

Kobiety są za mało wyrozumiałe

Objawy choroby, które na pierwszy rzut oka wydają się niegroźne, dla mężczyzn mogą być naprawdę ciężkie. Katar, gorączka, osłabienie czy kaszel jest dużo bardziej odczuwalny przez panów. Kobiety bardzo często posądzają swoich partnerów o wyolbrzymianie problemu, jednak okazuje się, że nie mają racji i powinny wykazać się większą wyrozumiałością. Naukowcy uważają, że  „męska grypa” to nie żaden mit i rzeczywiście odczuwają chorobę dużo mocniej.

Kyle Sue to kanadyjski lekarz z Memorial University of Newfoundland, który postanowił zbadać zjawisko męskiej grypy. Swoje wnioski opublikował w „British Medical Journal”. Okazuje się, że rzeczywiście mężczyźni odczuwają choroby dużo intensywniej, a przyczyny tkwią w biologii. Układ odpornościowy mężczyzn działa inaczej niż kobiecy, a wszystko ze względu na różnice hormonalne. Potwierdzają to badania przeprowadzone na myszach jak i ludziach. Analizy wskazują, że u samic gryzoni reakcja immunologiczna na rozmaitego rodzaju infekcje jest znacznie ostrzejsza niż w przypadku samców. Hormon odpowiadający za to zjawisko to estradiol.

Naukowcy pobrali z ludzkiego nosa komórki nabłonka zainfekowane wirusem grypy. Gdy te komórki wystawiono na działania m.in. żeńskiego hormonu estradiolu, stopień zakażenia spadał u kobiet, natomiast u mężczyzn już nie.

Kolejne badanie polegało na zgromadzeniu 63 zdrowych ludzi, pogrupowaniu ich według płci, wieku i zakażeniu ich wirusami przeziębienia. Komórki kobiet przed menopauzą wykazywały silną odpowiedź obronną, ale tego zjawiska nie zaobserwowano już u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn. Jest to potwierdzenie, że na odczuwanie choroby wpływa estradiol.

ZOBACZ TAKŻE: LEKI NA CUKRZYCĘ ZANIECZYSZCZONE – SZTAB KRYZYSOWY W MINISTERSTWIE ZDROWIA

Co mówią statystyki?

Statystyki również potwierdzają, że mężczyźni chorują ciężej. W 2010 roku Światowa Organizacja Zdrowia wydała komunikat: „Płeć powinna być brana pod uwagę, gdy mamy oceniać ekspozycję na wirusa grypy oraz skutki infekcji.” Co więcej dane zebrane w latach 1997 – 2007 w Stanach Zjednoczonych pokazują, że mężczyźni dużo częściej umierają z powodu grypy niż kobiety i to w tym samym wieku. Natomiast dane epidemiologiczne zebrane w sezonach grypowych w latach 2004-2010 w Hongkongu dowodzą, że dorośli mężczyźni częściej niż kobiety są przyjmowani do szpitala z powodu grypy. 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.