Metamfetamina dostępna jak papierosy – plaga w Korei Północnej

Metamfetamina dostępna jak papierosy

Metamfetamina dostępna jak papierosy – tak przedstawia się skala problemu narkotykowego w Korei Północnej. Dyplomata Thae Yong-ho powiadomił, że plaga jest niezwykle duża. Co więcej podejrzewa się, że to celowy zabieg rządu, aby łatwiej kierować ludem.

Zmiana rządów

Kiedy na czele kraju stał Kim Ir Sen posiadanie narkotyków było zakazane i surowo karane. Co więcej dostęp do narkotyków był niezwykle utrudniony. Kiedy rządy objął jego wnuk – Kim Dzong Un, prawo nie zmieniło się, jednak nieoficjalnie przyzwolenie na narkotyki wzrosło. Co więcej, uważa się, że od lat 70. Korea Północna słynie z handlu heroiną. Thae Yong-ho jest jednym z wyżej postawionych uciekinierów. Stwierdził, że teraz problemem nie jest heroina, ale metamfetamina. W Korei nazywa się to „lodem”, ponieważ kryształy narkotyków bardzo przypominają lód. Dostępność i popularność narkotyku jest bardzo duża, ponieważ wiele osób produkuje je samemu w domu.

ZOBACZ TAKŻE: PRZEWOZIŁA NARKOTYKI W KOKARDZIE DO WŁOSÓW. WPADŁA PODCZAS KONTROLI DROGOWEJ

Korupcja i kontrola nad ludźmi

Do tej pory rząd przymykał oko na problem narkomanii. Podejrzewa się, że może być to zabieg celowy. Eksperci twierdzą, że jest to korzystne dla reżimu, bo ułatwia kontrolę społeczeństwa. Kolejną ważną kwestią są łapówki dawane urzędnikom. Łańcuch łapówek zawsze idzie na sam szczyt, czyli w efekcie zarabia na tym państwo. O sytuacji wypowiedział się rosyjski ekspert z uniwersytetu w Seulu. Twierdzi, że z opowieści zbiegów ewidentnie wynika jak bardzo popularne są narkotyki. Co więcej, jest to jeden z najczęściej dawanych prezentów z okazji urodzin. Jeden z koreańskich uciekinierów powiedział:

Ludzie chcą zapomnieć o trudnych warunkach i mieć coś z życia. Używanie narkotyków nie jest już stygmatyzowane, więc gdy podczas świąt nikt nie przyniesie lodu albo opium, odczuwa się wyraźny brak.

Według dyplomaty Thae Yong-ho, głównym producentem metamfetaminy jest fabryka leków w Hamhung na wschodnim wybrzeżu kraju. Początkowo narkotyki miały być eksportowane, jednak cieszył się zbyt dużą popularnością w kraju.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.