Lawenda w doniczce i w ogrodzie: uprawa, przycinanie, odmiany

Lawenda jest rośliną, która coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach i domach. Doskonale rośnie w naszym klimacie, a latem cieszy pięknym zapachem i kwiatami. Lawenda w doniczce i w ogrodzie: poznaj techniki jej uprawy i dowiedz się jak pielęgnować ten krzew.

Lawenda: właściwości

Prawie każdy z nas zna piękny zapach lawendy, który kojarzy się ze słonecznym latem. Ten wiecznie zielony krzew pojawia się obecnie bardzo często w Polsce. Lawenda znana jest także ze swoich unikalnych właściwości. Lawenda w doniczce rosnąca w domu, jak również ta w ogrodzie posiada dla człowieka same korzyści. Wieczorami lawenda odstrasza komary, które to zdecydowanie nie lubią jej zapachu. Wysuszone kwiaty możemy umieścić także w szafie, bowiem lawenda to sposób na mole odzieżowe. Napar z kwiatów lawendy wspomaga nasz organizm przy walce z przeziębieniem. Jej kwiaty dobrze jest zebrać i zasuszyć kiedy jeszcze nie będą w pełni rozwinięte.

Lawenda: odmiany

Kupując lawendę warto jest zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odmiany. Należy pamiętać, że istnieje bardzo wiele odmian lawendy i nie wszystkie będą dobrze czuły się w naszym klimacie. Jaką lawendę kupić? Najbardziej znaną w naszym kraju odmianą jest lawenda wąskolistna. Swoimi kwiatami zachwyci nas przez całe lato, a dodatkowo nie jest trudna w uprawie. Nieco wyższym, ale również popularnym krzewem w Polsce jest lawenda pośrednia. Jeśli nie lubimy zapachu lawendy, to odmianą idealną dla nas może okazać się lawenda wielodzietna. Krzew ma zapach przypominający oregano.

Lawenda: przycinanie i pielęgnacja

Lawenda w doniczce i w ogrodzie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Przycinanie lawendy jest konieczne na wiosnę, kiedy powinniśmy pozbyć się uszkodzonych gałązek. Również młode rośliny przycina się o połowę, aby w kolejnych latach były bardziej gęste. Nie zapominajmy także o nawożeniu lawendy na przełomie marca i kwietnia. Lawenda w ogrodzie wymaga odpowiedniego stanowiska: musimy pamiętać, że roślina ta uwielbia słońce! Lawenda w doniczce także powinna mieć stanowisko słoneczne i przewiewne. Nie zapominajmy również o podlewaniu rośliny, jednak nie róbmy tego za często. Lawenda woli raczej niezbyt wilgotną glebę. Szczegóły dotyczące przycinania lawendy można znaleźć w poniższym nagraniu.