Laureatka Nagrody Nobla wycofała swój artykuł – pojawiły się błędy

Jak podaje portal BBC News, laureatka Nagrody Nobla Frances Arnold wycofała swoją najnowszą pracę. Popełnianie błędów zdarza się nawet wygranym, jednak jak podaje autorka wiadomości, była wtedy „trochę zajęta”, co miało wpływ na taką decyzję. 

Laureatka Nagrody Nobla wycofała swoją pracę – co było powodem?

Frances Arnold oraz George P Smith i Gregory Winter w roku 2018 podzielili się Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii. Dotyczyło to ich pracy nad enzymami. W maju w 2019 roku w czasopiśmie „Science” opublikowano artykuł dotyczący enzymatycznej syntezy beta-laktamów.

ZOBACZ TAKŻE: NIEDZIELE HANDLOWE W 2020 ROKU – KALENDARZ

Na twitterze amerykańskiej chemiczki pojawił się wpis, w którym poinformowała, iż artykuł wycofano 2 stycznia 2020 roku. Co mogło mieć na to wpływ? Jak podaje portal BBC News, Frances Arnold była „trochę zajęta”, a przedstawione informacje nie były do końca prawdziwe. Dodatkowo, nie udało się powtórzyć wniosków, do których doszli.

Co jeszcze, po bardziej szczegółowej analizie, stwierdzono znaczne braki w opublikowanej pracy. W sieci od razu pojawiły się dyskusje. Wielu badaczy stanęło w obronie badaczki, doceniając przede wszystkim jej szczerość. Błędy może popełniać każdy, i trzeba być bardzo odważnym, aby się do nich przyznać. Szczególnie, gdy mają związek z dość poważną sprawą.

„Science” opublikowało również oświadczenie, w którym tłumaczy, dlaczego artykuł wycofano. „Brakuje wpisów oraz danych kluczowych” dlatego też nie mogli nie podjąć takiej decyzji. Niestety kryzys odtwarzalności to problem nauki, z którym zmierzyła się większość naukowców.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.