Las w słoiku. Jak zrobić? Jak podlewać? Wskazówki

Miniaturowy ekosystem we własnym domu, czy to w ogóle możliwe? Oczywiście! Przedstawiamy wam las w słoiku. Od teraz każdy może mieć mały zagajnik nawet przy łóżku w sypialni. Podbił on serca już wszystkich amatorów roślin. To idealny pomysł na prezent lub udekorowanie pokoju. Zobaczcie, jak zrobić swój własny prywatny mini las!

Jak zrobić las w słoiku?

Kwiaciarnie oraz pracownie florystyczne oferują nam szeroki wybór takich leśnych kompozycji. Jednak warto spróbować samodzielnie zrobić taką dekorację. Nie tylko przyniesie nam to niesamowitą satysfakcję, ale również dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Najpierw musimy wybrać elementy dekoracyjne, które chcemy umieścić w słoju. Mogą to być szyszki, ozdobne kamienie lub żwirek, a nawet mech. Pamiętajmy jednak, że ten ostatni jest pod ochroną i nie możemy go zabierać z lasu.

Jak dobrać rośliny do lasu w słoiku?

Musimy kierować się wymaganiami roślin. Każda z nich ma inne potrzeby dotyczące wilgotności powietrza. To jest niewątpliwie najważniejsze, inaczej cały las w słoiku może zgnić lub uschnąć. Na przykład, jeśli umieścimy w jednym słoiku kaktusa oraz paproć, wiadomo że żadne z nich nie rozwinie się najlepiej.

Las w słoiku przygotowanie

Zaczynamy robić swój miniaturowy las, czego zatem potrzebujemy? Oczywiście musimy mieć duże szkło, może to być właśnie słój, duża butla albo nawet misa z pokrywą. Bardzo ważne jest zaopatrzenie się w ziemie o kwaśnym pH, a także węgiel aktywny. Przydadzą nam się również podstawowe narzędzia, czyli: łyżka, nożyki, plastikowa strzykawka, pęseta, a także mały pędzelek.

Jak ułożyć las w słoiku?

Zaczynamy od przygotowania szklanego naczynia, musi być czyste i suche. Teraz możemy na dno wysypać żwirek, najlepiej gdyby był on drenażowy. Teraz czas na niegrubą warstwę podłoża, wystarczy już 6 cm. Musimy ją uprzednio wymieszać z węglem aktywnym. Dzięki temu filtrowanie wody będzie dużo sprawniejsze. Teraz czyścimy brzegi naczynia z ziemi i węgla. Robimy to małym pędzelkiem. Ziemie na dnie dokładnie uklepujemy. Wystarczy już tylko posadzić nasze roślinki i udekorować mchem, szyszkami i kamyczkami. Gotowe!

źródła zdjęć: reddit, natemat

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.