Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak oznajmiła, że koszt polskiej transformacji energetycznej wynosi prawie 500 mld euro! Oczywiście, jest to szacunkowa kwota, która rokuje na rok 2050. Wszystko przez to, że zmierza do neutralności klimatycznej.
Koszt polskiej transformacji energetycznej
W dniu dzisiejszym na konferencji w Katowicach, minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oznajmiła:
Osiągniecie neutralności klimatycznej jest celem bardzo ważnym, ale cały czas poskreślamy argument sprawiedliwej transformacji energetycznej, jak również to, że tempo dochodzenia do neutralności musi być zróżnicowane w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju gospodarczego są poszczególne państwa
Na spotkaniu byli obecni między innymi przedstawiciele regionów górniczych z niektórych europejskich krajów. Podczas konferencji unijna komisarz ds. reform i spójności Elisa Ferreira zaprezentowała ogólne założenia, jakie ma Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Plany obejmują ochronę regionów, które są w szczególności narażone na skutki zmian, które odczują przez zmierzanie do neutralności klimatycznej.
2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
Minister zaznaczyła również, że wkład z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to naprawdę niewielki wkład:
To są świeże, dodatkowe środki dla Polski, do których angażujemy jeszcze dodatkowy wkład z polityki spójności. Oprócz tego mamy wiele możliwości w ramach programu InvestEU czy pożyczek udzielanych przez Europejski Bank Inwestycyjny. Więc myślę, że jest to już dobry początek do tego, żeby rozpocząć
Transformacja rejonów górniczych
Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapowiada, że koszt polskiej transformacji energetycznej nie będzie dotyczył jedynie rejonów górniczych:
Mówimy o sprawiedliwej transformacji, więc mówimy też o regionach, które potencjalnie mogą być dotknięte tymi zmianami – powiedziała minister, zaznaczając, że każdy region to inna specyfika i inne potrzeby
Oprócz tego, minister podkreślała, jak ważnym aspektem jest zrealizowanie programu „Czyste Powietrze” oraz Program dla Śląska. Koszt realizacji to aż 62 mld. Jarosińska-Jedynak powtarzała, co należy zrobić, aby ta transformacja przyniosła sukces:
Potrzebna jest synergia unijnej polityki niskoemisyjnej gospodarki z polityką przemysłową
To wszystko to dopiero początek drogi, która jest niewątpliwie długa. Sam Guibourge-Czetwertyński uważa, że mechanizm tej transformacji jest może i pierwszy, lecz ma nadzieję, że nie ostatni.