Kontrowersyjny wierszyk w podręczniku dla dzieci – rodzice uczniów oburzeni!

Kontrowersyjny wierszyk w podręczniku dla dzieci

Internautka opublikowała zdjęcie, które na Facebooku wywołało prawdziwą burzę. Widzimy na nim wierszyk, który umieszczono w podręczniku dla pierwszoklasistów. Z pozoru niegroźna rymowanka wzbudziła ogromne kontrowersje oraz obawy, że w dzieciach pielęgnowane są nieodpowiednie treści, rzutujące na ich przyszłość.

Kontrowersyjny wierszyk w podręczniku dla dzieci

W jednym z podręczników dla pierwszoklasisty pojawił się krótki wierszyk autorstwa Ewy Skarżyńskiej. Sądząc po umieszczonym obok tekstu zdjęciu szczęśliwej dziewczynki oraz podmiocie lirycznym wyrażającym się w pierwszej osobie liczby pojedynczej, w formie żeńskiej można wywnioskować, że jest on skierowany w stronę dziewczynek.

Krótka rymowanka skupia się na chęci byciu lubianym przez wszystkich, co w realnym życiu jest raczej niemożliwe. W dalszej części utworu możemy przeczytać, że podmiot był miły dla wszystkich, używał słów grzecznościowych, a jak już zyskał sympatię wszystkich – był szczęśliwy.

ZOBACZ TAKŻE: MŁODZI LUDZIE ZAATAKOWALI RATOWNIKA MEDYCZNEGO – SZOKUJĄCE NAGRANIE WYCIEKŁO DO SIECI! [WIDEO]

Wiersz, który umieszczono w podręczniku dla dzieci opublikowano na Facebooku, gdzie został szeroko skomentowany przez internautów. Zwrócono uwagę, że wierszyk może być szkodliwy, ponieważ uczy, że miłym należy być zawsze. Brak asertywności i niemożność wyrażania własnego zdania to kolejne zarzuty, jakie możemy przeczytać w sieci.

Cały wiersz możecie zobaczyć poniżej:


Co ciekawe, głos w sprawie zabrała córka autorki wiersza, która napisała:

Kochani… to wierszyk mojej Mamy. Sprzed lat 40. Przykro mi, że to jej nazwisko tutaj krąży i komentarze zawisają na niej, zamiast na nazwisku redaktora, który go teraz wygrzebał, wybrał, wstawił, dopuścił – jak ono brzmi, hę?

Ponadto coraz większą popularnością cieszy się przeróbka oryginalnego wiersza, w której możemy przeczytać:

Minęły lata, lubią mnie wszyscy, a ja mam lęki wrzody i cysty. Ktoś mnie obraża i szpile wbija – nic nie poradzę, wciąż jestem miła! Ktoś na mnie gwiżdże, pluje z daleka, ja spuszczam oczy i się uśmiecham!

Co o tym myślicie?

źródło: facebook.com, popularne.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.