Kiedy sadzić warzywa – terminy siewu. Koniecznie sprawdź!

Kiedy sadzić warzywa, aby plony były obfite? Pomożemy wam zaplanować wysiew warzyw w waszych ogródkach. Dzięki przestrzeganiu kalendarza będziemy mieć pewność, że zbierzemy dorodne marchewki czy sałatę, a z każdego posianego ziarenka, wyrośnie nam pyszne warzywo!

Kalendarz siewu warzyw

Nic nie zastąpi smaku własnoręcznie wyhodowanej marchewki. Warzywa sklepowe niczym nie przypominają tych, które zerwiemy z własnego ogródka. Nie wszystkie warzywa damy rade wyhodować w przydomowym ogródku, jednak znaczną część owszem. Specjalnie dla was przygotowaliśmy zbiór najbardziej popularnych warzyw, które z pewnością wyrosną w amatorskim ogrodzie. A jak wiadomo, nic nie przynosi takiej satysfakcji, jak efekty swojej pracy.

Kiedy sadzić warzywa?

Bakłażana powinniśmy siać już od połowy marca, lecz nie dłużej niż do połowy kwietnia. Głębokość siewu to zaledwie 0,5 cm, pamiętajmy jednak, aby pomiędzy kolejnymi warzywami zachować odstęp około 70 cm. Brokuł natomiast sadzi się już na głębokość 2 cm, a zaczyna się od marca, kończy w czerwcu. Brukselkę także sadzimy na głębokość 2 cm, lecz tylko w kwietniu. Cebula zwyczajna lubi podobną głębokość, bo 1,5 cm, a jej siew następuje w marcu. Cukinie powinna być wsadzona w ziemię głębiej, około 2,5 cm, siew przypada także na kwiecień.

Jak sadzić warzywa w ogródku?

Już wiemy, że aby warzywa wyrosły, muszą mieć do tego odpowiednie warunki. Grządki powinniśmy zacząć przygotowywać już jesienią! Możemy zacząć od przekopania ziemi, użyźnienia jej oraz wzbogacenia w odpowiednie mikro oraz makrominerały. Najlepiej sprawdzi się obornik albo kompost. Sadzenie warzyw jest ściśle uzależnione od pogody. Musimy zwrócić szczególną uwagę na to, czy przymrozki się skończyły. Jeżeli tak, możemy zacząć z końcem marca. Zatem rozsadę warzyw sadzimy do gruntu w marcu lub na początku kwietnia. Na sadzenie ciepłolubnych warzyw musimy jeszcze trochę poczekać. Najlepiej to zrobić z początkiem maja. Warzywa powinniśmy sadzić w pochmurne dni, a najlepiej w porze wieczornej. Skrajne pogody, jak ostre słońce lub mocny deszcz, nie będą sprzyjać wzrostom naszych plonów. Pamiętajmy, że małe warzywa są bardzo wrażliwe i nieodporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.