Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany – zgoda papieża

Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany o czym poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Papież Franciszek zatwierdził dekret, który przyspieszy ten proces. Cała procedura zmarłego w 1981 roku prymasa trwała 30 lat! O dacie i miejscu mszy beatyfikacyjnej dowiemy się w najbliższym czasie. 

Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego

Całe postępowanie trwało aż 30 lat. Rozpoczęło się w roku 1989, czyli dokładnie 8 lat po śmierci kardynała. W styczniu bieżącego roku natomiast zatwierdzono dokumentację, która dotyczyła uzdrowienia 19-latki ze Szczecina. Cierpiała na nowotwór tarczycy, przy czym lekarze nie dawali jej szans na przeżycie. Wtedy siostry zakonne wraz z grupą osób modliły się za chorą prosząc o uzdrowienia za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Uzdrowienie nastąpiło nagle i stwierdzono jednogłośnie, że jest trwałe.

Jak podaje Onet.pl, oddzielnie toczyło się postępowanie kanoniczne, które zakończyło się w grudniu 2017 roku wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia podpisanego przez papieża. Rozpoczął się on od słów Jana Pawła II. Podkreślono tam fakt, iż prymas wraz z innymi biskupami bronił praw Kościoła pogwałconych przez rząd komunistyczny.

Zawsze byłem przekonany o tym, że Duch Święty powołał Waszą Eminencję w wyjątkowym momencie dziejów Ojczyzny i Kościoła – i to nie tylko Kościoła w Polsce, ale także i w całym świecie. Patrzyłem na to trudne, ale jakże błogosławione wezwanie od czasów mojej młodości – i dziękowałem za nie Bogu, jako za łaskę szczególną dla Kościoła i Polski” – napisał polski papież. „Dziękowałem za to, że taką moc dał człowiekowi i zawsze za to dziękuję

Nie podano jeszcze dokładnej daty i miejsca beatyfikacji, jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że odbędzie się to w Warszawie.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.