Jak zrobić meble z palet? Skąd moda na takie meble?

Urządzasz mieszkanie? A może po prostu chcesz wymienić swoje meble na nowe? Jeśli marzysz o ciekawym i nowoczesnym wnętrzu, a jednocześnie nie planujesz dużych wydatków, wykonaj meble z palet. Przyczynisz się tym samym do ekologicznego życia i zadbasz o naszą planetę. Jak to zrobić?

 

Po co robić meble z palet?

Meble z palet to gwarancja oryginalnego stylu. Wykonując je samodzielnie, masz pewność, że posiadasz coś oryginalnego i jednocześnie efektownego. Jednocześnie moda na meble z palet wiąże się z rosnącą świadomością ludzi na temat ekologii. To odpowiedź na potrzebę recyklingu i szukania zastosowania dla różnych przedmiotów. Najważniejsze, że zanika potrzeba wycinania kolejnych drzew żeby stworzyć nowe meble.

Cena mebli z palet

Wykonanie mebli z palet jest stosunkowo tanie. Drewniane palety są bowiem tanie – na skupie można ją kupić za około 30-50 złotych. Do tego potrzebujesz jeszcze papieru ściernego, gwoździ itp. Jeżeli przygotowujesz siedzenie, musisz pomyśleć też o gąbce odpowiedniej grubości (takiej żeby nie odkształcała się przy siedzeniu) i o obiciu jej estetycznym materiałem. Ostateczna cena zależy od materiałów jakich użyjesz. Twój mebel może kosztować 100 złotych, ale jego cena możesz wzrosnąć nawet do 1000 zł jeśli postawisz na drogie materiały.

Jak zrobić stolik z palet?

Potrzebujesz do tego czterech kółek obrotowych, 16 wkrętów i podkładek, impregnat, lakier, bejcę lub farbę. Z narzędzi będzie ci niezbędna wkrętarka, papier ścierny do drewna, młotek, szlifierka i pędzel do malowania. Po pierwsze musisz oczyścić paletę i wyrównać jej powierzchnię szlifierką. Jeśli nie masz tego urządzenia, możesz to zrobić papierem ściernym. Następnie zaimpregnuj paletę. Potem dokręć kółka. Jeżeli uznasz, że stolik jest za niski, dołóż jeszcze jedną paletę. Na końcu zostanie ci wykańczanie według własnego uznania. Możesz użyć np. szybki, która będzie stanowiła stabilny blat.

Podsumowując, meble z palet są obecnie modnym dodatkiem domowym. Ich wygląd zależy tylko od naszej kreatywności, czasu i umiejętności. A być może hobby to przerodzi się z czasem w biznes?

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.