Jak zmieni się świat w ciągu 10 lat? – 6 ciekawych prognoz

Jak zmieni się świat

Jak zmieni się świat w ciągu najbliższych 10 lat? Oto kilka ciekawych prognoz przygotowanych przez światowych analityków:

Czytanie w myślach

Istnieje duża szansa, że już w przyszłym roku najnowsze technologie umożliwią czytanie w myślach. W 2010 roku grupa japońskich naukowców postanowiła zaprojektować urządzenie, które będzie w stanie komunikować się za pośrednictwem myśli. Ponadto, naukowcy z Carnegie Mellon University w Pensylwanii poinformowali, że również zajmują się produkcją takiej maszyny. Dodatkowo zadeklarowali, że ich wynalazek rozpoznaje myśli aż w 87%.

Elektryczne samoloty

Transport powietrzny to najszybszy sposób przemieszczania się. Ze względu na zbliżającą się katastrofę klimatyczną, firma Eviation przetestowała już kilka swoich pierwszych, elektrycznych samolotów. Poinformowano, że nowe maszyny poradziły sobie z okrążeniem Ziemi. Co ciekawe, nowy pomysłem zainteresowała się Norwegia, która już w 2025 roku chce otworzyć pierwsze lotnisko, które będzie w pełni zasilane energią odnawialną.

Człowiek na Księżycu i Marsie

Amerykańska agencja kosmiczna planuje wznowić loty na Księżyc i Marsa. Warto wspomnieć, że w 2024 roku pojawi się sprzyjający układ planet. Ziemia i Mars zbliżą się wówczas na stosunkowo małą odległość. Plany są takie, aby po udanym powrocie na Księżyc, wyruszyć również na Marsa. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż 2033 rok.

ZOBACZ TAKŻE: CIEKAWOSTKI O LUDZKIEJ PAMIĘCI… KTÓRE WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Autonomiczne samochody

W wielu miejscach na świecie rozpoczęły się testy dotyczące autonomicznych samochodów, które mają „prowadzić się same”. Szacuje się, że tego typu pojazdy trafią do masowej produkcji już w 2021 roku, a ich głównym producentem będą oczywiście Chiny. Marka nowoczesnych aut ma nazywać się Baidu. Warto dodać, że pojazdy będą elektryczne, ponieważ w Chinach zarejestrowanie samochodu z silnikiem spalinowym wiąże się z dodatkową opłatą – około 50 tys. złotych. Warto wspomnieć, że pojazdy przeszły już serie testów i przejechały miliony kilometrów.

Kryzys gospodarczy

Według Global Business Policy Council, już w 2023 roku nastąpi poważne załamanie rynkowe. Dotknie ono przede wszystkim Europę oraz obie Ameryki. Analitycy natomiast przewidują zdecydowanie lepszą przyszłość dla Azji. Prawdopodobnie w najbliższych latach można spodziewać się coraz większej ekspansji produktów i usług w Indiach, Wietnamie, Chinach i na Filipinach.

Serwisowanie ludzkiego mózgu

Szacuje się, że już w 2025 roku będzie możliwość określenia poziomu stresu pourazowego oraz wykrycie schorzeń natury psychicznej. Dodatkowo trwają badania nad zabiegami i operacjami, których celem jest przywrócenie poprawnego funkcjonowania mózgu.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.