Jak uzyskać drugi paszport? Gdzie i jak złożyć wniosek?

Zdarzają się czasem sytuacje kiedy potrzebujesz drugiego paszportu. Okazuje się, że polskie prawo dopuszcza taką możliwość. Złożenie wniosku nie jest trudne, a same procedury zajmą Ci niewiele czasu. Jak uzyskać drugi paszport?

 

Kto może uzyskać drugi paszport?

Wbrew pozorom, drugi paszport może być wydany nawet jeżeli masz już jeden ważny paszport. W Polsce może go uzyskać każdy kto:

  • jedzie do kraju ogarniętego konfliktem zbrojnym i działa w ochronie swojego życia lub zdrowia
  • uczestniczy w misja humanitarnych
  • posiada wizy lub pieczęci krajów, które pozostają w konflikcie – niweluje to trudności w przekroczeniu granicy.
Składanie podania

Podanie o drugi paszport można złożyć w dowolnym momencie. Należy je złożyć do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – osobiście lub pocztą tradycyjną. Wniosek z decyzją Ministra składasz w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Listę urzędów wojewódzkich znajdziesz na stronie internetowej ministerstwa. Jeżeli wnioskujesz o paszport za granicą, udaj się do polskiego konsulatu. Jeśli nie przysługuje Ci ulga, za wydanie drugiego paszportu musisz zapłacić 280 złotych. Dodatkowo musisz mieć także jedno aktualne kolorowe zdjęcie.

Procedura uzyskiwania paszportu

Abu uzyskać paszport musisz wykonać kilka podstawowych kroków:

  • zbierz wszystkie dokumenty
  • następnie złóż podanie o zgodę na wydanie drugiego paszportu i dokumenty potwierdzające wyjątkowość twojej sytuacji
  • poczekaj na zgodę wydania paszportu
  • później zapłać za drugi paszport
  • na koniec złóż wniosek i pozostałe dokumenty w punkcie paszportowym.
Czas oczekiwania

Ostatecznie na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji czeka się do 30 dni. Jeżeli złożone wyjaśnienie nie będą wystarczające i zostaniesz poproszony o dosłanie dodatkowych dokumentów, zaś ten wydłuża się do 60 dni. Na drugi paszport już po wydanej decyzji czekasz do 30 dni. Urzędnik przy składaniu wniosku poda ci dokładny termin odbioru. Odbierzesz go osobiście w punkcie paszportowym, w którym złożyłeś wniosek. Oczywiście, jeżeli wniosek składałeś za granicą, odbierz go w konsulacie. Dodatkowo sprawdź czy twoje dane biometryczne są poprawne – wizerunek twarzy i odciski palców. Możesz to zrobić za pomocą czytnika elektronicznego dostępnego w urzędzie. Drugi paszport jest ważny 2 lata od daty jego wydania.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.