Dokładne wyczyszczenie piekarnika nie należy do lubianych zajęć. Zwykle najpierw wolimy zjeść gotowe danie, a dopiero po kilku dniach umyć zabrudzenia. Podpowiadamy jak skutecznie wyczyścić piekarnik z użyciem domowych metod!
Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania?
Bezpośrednio po przygotowaniu posiłku zwykle nie mamy czasu na doczyszczanie piekarnika. Nie jest to jednak nic dziwnego, bowiem zimne jedzenie nie smakuje już tak dobrze. W ten sposób w naszym piekarniku powstają zabrudzenia, które na pierwszy rzut oka będą bardzo trudne do usunięcia. Okazuje się jednak, że można się ich pozbyć bez większego problemu! Jak umyć piekarnik?
Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem
Funkcja termoobiegu zdecydowanie ułatwia pozbycie się uporczywych zabrudzeń. Dzięki niej łatwiej będzie nam doczyścić miejsca, do których zwykle ciężko się dostać. Jak wyczyścić piekarnik parą wodną i cytryną? Wystarczy umieścić w środku naczynie odporne na działanie wysokich temperatur, wypełnione wodą, z dodatkiem połowy szklanki soku z cytryny. W piekarniku włączamy funkcję termoobiegu i ustawiamy temperaturę 170°C. Po upływie około 30 minut i delikatnym ostygnięciu piekarnika zabrudzenia powinny odchodzić po przetarciu ręcznikiem papierowym.
Czyszczenie piekarnika: soda, woda, ocet
Te składniki znajdziemy bez wątpienia w każdej kuchni. Jest to sprawdzona, domowa metoda. Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Wystarczy sporządzenie preparatu do czyszczenia z 1 łyżki octu, 1 łyżki sody oczyszczonej oraz 1 łyżki wody. Mieszaninę nakładamy na zabrudzone miejsca w piekarniku, a po upływie 2-3 godzin zmywamy gąbką. Przygotowane w ten sposób mleczko czyszczące nadaje się również do mycia szyby piekarnika, a także rusztu.
Czyszczenie piekarnika solą
Kolejnym skutecznym sposobem na umycie piekarnika jest użycie soli kuchennej. Najpopularniejsza przyprawa sprawdza się również przy usuwaniu uporczywych zabrudzeń. Jak umyć piekarnik solą? Wystarczy obficie obsypać zabrudzone miejsca, podgrzać do momentu, aż sól przybierze brązowy odcień, a na koniec przetrzeć wilgotną ściereczką. Jeśli przypalone resztki jedzenia są bardzo trudne do usunięcia możesz wspomóc się parafiną i sporządzić roztwór. Połącz dwie łyżki soli kuchennej z jedną łyżką parafiny, a następnie nałóż na problematyczne miejsca.