Jak przygotować się do testu na koronawirusa, aby dał wiarygodny wynik? Oto najważniejsze warunki!

Jak przygotować się

Każdego dnia liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa stale rośnie. Warto przypomnieć, że w naszym kraju tylko ostatniej doby przybyło ponad 20 tys. chorych. Rośnie również dobowa ilość wykonywanych testów na koronawirusa, które niekiedy wzbudzają spore kontrowersje i podejrzenia. Aby otrzymać wiarygodny wynik testu należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Jak przygotować się do testu na Covid-19?

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Na samym początku warto zaznaczyć, że po zmianie przepisów, skierowanie na wykonanie testu na koronawirusa może wydać również lekarz POZ, z którym przeprowadzana jest teleporada. Zalecenie otrzymuje się, kiedy u pacjenta występują takie objawy jak: duszności, kaszel, temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza i utrata węchu lub smaku. Jeżeli lekarz nie stwierdzi, że należy wykonać test, należy zgłosić się ponownie na teleporadę po 3-5 dniach od poprzedniej. Kiedy rzeczywiście pojawią się podstawy do wykonania testu, zostaje on zlecony za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Należy zaznaczyć, że test oczywiście można wykonać również na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE: JAK WYGLĄDA SZPITAL NA STADIONIE NARODOWYM? PIERWSZE UJĘCIA [WIDEO]

Aby badanie było wiarygodne, muszą być spełnione pewne warunki. Co najmniej 3 godziny przed pobraniem wymazu należy:

  • nic nie jeść
  • nie myć zębów ani nie używać płynu do płukania jamy ustnej
  • jeżeli nosisz ruchomą protezę – wyjmij ją
  • nie stosować żadnych żeli, kropli, maści ani aerozolu do nosa
  • nie wykonywać inhalacji ani nie płukać zatok
  • zrezygnować z gumy do żucia, tabletek do ssania i syropów

 

Ponadto tuż przed samym pobraniem wymazu nie wolno wydmuchać nosa, a jadąc na badanie nie należy korzystać z transportu publicznego. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Po wykonaniu badania wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.