Ataki i wandalizm na protestach – policja podała statystyki „Strajku Kobiet”

Ataki i wandalizm

Protesty związane z zaostrzeniem prawa aborcyjne wciąż trwają, a manifestujący zapowiadają, że nie planują przestać wychodzić na ulice. Niestety emocje stale rosną, a na protestach coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Ataki i wandalizm na protestach to jednak nie wszystko. Policja podała statystyki zatrzymań i innych wykroczeń.  

Statystyki policji związane ze „Strajkiem Kobiet”

Manifestacje w naszym kraju wciąż trwają i organizowane są nie tylko w dużych miastach, ale także mniejszych, takich jak Zduńska Wola czy Otwock. Jak informuje rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka, policja odnotowała aż 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji Kościołów. W związku z tymi sytuacjami zatrzymano około 80 osób, a w ponad 100 przypadkach policja wraz z prokuraturą prowadzą stosowne postępowania. Najwięcej tego typu występków miało miejsce w stolicy. Co więcej, tylko w czwartek ujawniono 9 przestępstw, prawie 500 wykroczeń, pouczono niemal 120 osób i nałożono ponad 200 mandatów karnych. Żeby tego było mało, w całym kraju odbyło się łącznie 410 nielegalnych zgromadzeń. Ponadto wystosowano prawie 200 wniosków o ukaranie do sądu.

Podejmujemy działania zarówno zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa osobom protestującym, jak i ich oponentom. Zabezpieczamy też miejsca i budynki przed bezprawnymi atakami, np. kościoły – poinformował Ciarka.

Mimo obstawy policjantów ataki i wandalizm to niemalże stały element protestów. Niestety coraz częściej dochodzi także do ataków kontrmanifestantów, jak to miało miejsce np. w Poznaniu czy Wrocławiu. Co więcej, w Poznaniu rzucano petardami w stronę policyjnych koni, co skutkowało przestraszeniem się i spłoszeniem zwierząt. Jedne z wielu takich zdarzeń widać na poniższych filmach:

ZOBACZ TAKŻE: CO GROZI ORGANIZATOROM PROTESTÓW WS. ABORCJI? PROKURATURA CHCE WSZCZĄĆ WOBEC NICH POSTĘPOWANIE 

Jednocześnie rzecznik KGP przypomniał, że pandemia koronawirusa wciąż trwa, a zgromadzenia powyżej 5 osób nie są dozwolone. Tylko w ostatnich 24 godzinach odnotowano ponad 20 tys. nowych przypadków chorych w naszym kraju.

 

źródło: nczas.com, twitter.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.