Jak obliczać punkty na studia? Zasady rekrutacji [PW, UG, UW, UJ]

Liczenie punktów na studia potrafi przysporzyć wielu problemów. W tym wypadku o przyjęciu na studia decyduje każdy punkt. Warto zatem przystąpić do obliczeń i sprawdzić swoje szanse na wymarzone studia. Dowiedz się jak obliczać punkty na studia! Pod lupą znane uczelnie, takie jak: Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński. 

Liczenie punktów na studia

Wbrew pozorom skala punktowa została zastosowana, aby ułatwiać życie przyszłym studentom. Czasami w obliczaniu punktów łatwo jest się zgubić. Okazuje się jednak, że liczenie punktów maturalnych wydaje się skomplikowane jedynie na początku. Większość uczelni stawia na system wagowy, często udostępniane są także specjalne kalkulatory.

Kalkulator punktów na studia – Politechnika Warszawska

Jeśli planujesz naukę na jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, to obliczanie punktów na studia będzie o wiele łatwiejsze! Uczelnia udostępnia kalkulator punktów, gdzie wystarczy jedynie przepisać wyniki z poszczególnych egzaminów.

Kalkulator punktów – Politechnika Wrocławska

Podobnie jest w przypadku Politechniki Wrocławskiej, która stawia na bardzo wysoki poziom nauki. Absolwent szkoły średniej może obliczyć punkty za pomocą kalkulatora. Dostępne są także progi punktowe, z którymi warto jest się zapoznać.

Jak obliczać punkty – Uniwersytet Gdański

Uczelnia do obliczania punktów zastosowała system wagowy. Obliczenia punktowe nie powinny sprawiać wiele problemów. Przykładowo, na kierunku biologia, należy wziąć pod uwagę ocenę z języka obcego, biologii oraz jeden przedmiot ścisły, do wyboru przez abiturienta. Każdą ocenę mnożymy przez odpowiedni współczynnik. Przy obliczaniu punktów na studia bierzemy pod uwagę także świadectwa maturalne.

Jak obliczać punkty na Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski do liczenia punktów również zastosował system wagowy. Do każdego kierunku studiów inne przedmioty mają największe znaczenie. Przyszły student musi więc je zsumować, mnożąc przez odpowiedni współczynnik. Dodatkowe punkty na studia to wynik egzaminu dojrzałości.

Jak liczyć punkty na studia – Uniwersytet Jagielloński

W tym przypadku absolwent szkoły średniej również musi liczyć się z obliczeniami. Każdy kierunek studiów bierze pod uwagę inne przedmioty, które następnie oceniane są według odpowiedniej wagi. Znaczenie ma także wynik matury, głownie z zakresu rozszerzonego.