Oto najstarsza kobieta w Polsce – 113 lat! Piękny wynik!

 

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, ile lat może mieć najstarsza kobieta w Polsce, to na to pytanie odpowiedzi udzielił Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Koniecznie musicie poznać Panią Teklę Juniewicz. 

Najstarsza kobieta w Polsce.

Pani Tekla Juniewicz skończyła 113 lat i jest zdecydowanie najstarszą kobietą w Polsce. Mało tego! Jest również siódmą najstarszą osobą w Europie oraz zajmuje dwudzieste pierwsze miejsce na świecie!

Swoje 113 urodziny Pani Tekla obchodziła dokładnie 10 czerwca. W związku z tym odwiedził ją w Gliwicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Mężczyzna postanowił, że z tej okazji osobiście odwiedzi najstarszą jubilatkę w Polsce i złoży jej życzenia.

Podczas miłego spotkania „seniorka” podkreślała, że świetnie się czuje. Jak się okazało, Pani Tekla ma doskonałą pamięć. W rozmowie z wojewodą nawiązywała do swojej młodości.

„Jak byłam młoda, to miałam duże powodzenie. Wszystko załatwiłam, nawet trudne sprawy”.

Jarosław Wieczorek wręczył Pani Tekli list od premiera Mateusza Morawieckiego. W liście możemy przeczytać:

„Za Panią ponad wiek polskiej historii i piękna życiowa droga związana z dziejami naszej Ojczyzny. Takie życie to skarbnica wiedzy dla kolejnych pokoleń Polaków. Cieszę się, że wciąż pozostaje Pani w dobrym zdrowiu i dzieli się Pani swym doświadczeniem, które jest dla nas drogocennym dziedzictwem”.

Najstarsza kobieta w Polsce ma kochającą i wspaniałą rodzinę.

Trzeba podkreślić, że Pani Tekla nie mieszka sama. Pomagają jej wnuki, Anna i Adam Stachowscy, którzy od zawsze mówili o swojej babci same dobre rzeczy.

„Babcia jest niesamowita. I nadal bardzo żywotna”.

„Babcia na wszystko zwraca uwagę i nadal ma swoje zdanie. Jak ubiorę czerwoną koszulkę, to potrafi mi powiedzieć, że jej jest do twarzy w takim kolorze, ale nie mnie. Nie lubi, jak panowie chodzą w czerwonych czy różowych koszulach”.

Od około roku Pani Tekla ma nowego towarzysza – to kot Gustaw, który mimo tego, że jest cały czarny, to raczej przynosi Pani Tekli szczęście niż przysłowiowego pecha.

„Miała być Malwina, ale dopiero weterynarz uświadomił mi, że to kot, nie kotka. Gustaw jest prezentem dla babci na jej 112 urodziny. Gdy zachorowała i musiała leżeć w łóżku, kociak leżał na jej piersi cały czas. Babcia go głaskała, a kiedy już nie miała siły, zwierzak sadowił się w jej nogach” – powiedziała w rozmowie wnuczka Pani Tekli – Anna.

Jakie są zainteresowania najstarszej kobiety w Polsce?

Pani Tekla uwielbia oglądać telewizję, a w szczególności wiadomości i programy publicystyczne. Oprócz tego od zawsze lubiła grę w karty, kino, chętnie uprawiała ogródek oraz bardzo dużo czytała. Uwielbiała podróżować, była bardzo towarzyska i mimo swojego imponującego wieku, w dalszym ciągu jest bardzo ciekawa świata oraz tego, co się wokół dzieje. Jak wspomina jej wnuk, Pan Adam, babcia wciąż potrafi logicznie myśleć, czego dowodem jest to, że oglądając w telewizji dyskutujących polityków – wciąż potrafi rzucić celną ripostę.

Jaka jest tajemnica długowieczności Pani Tekli?

Pani Tekla od zawsze jadła to, na co miała ochotę. Jednak jak wspomina wnuczka Pani Tekli – zawsze jadła bardzo tłusto, czyli smażyła na smalcu oraz jadła dużo majonezu, jaj, a także używała pełnotłustego sera. Jednak wydaje się, że to nie w diecie należy szukać tajemnicy jej długowieczności. Pani Tekla nigdy nie wracała do tego, co było, nie rozpamiętywała przeszłości oraz tego, kto jej zrobił coś złego. Jak podkreśla – zawsze starała się odcinać od złych emocji oraz stresu.

Pani Tekla Juniewicz urodziła się w miejscowości Krupsko, niedaleko Lwowa. Wyszła za mąż za starszego mężczyznę (20 lat różnicy). Jej mąż zarabiał na życie, będąc w kadrze zarządzającej kopalnią w Borysławiu. Pani Tekla w tym czasie opiekowała się domem oraz dwiema córkami.

Pani Tekli gratulujemy długiego życia i życzymy dużo zdrowia!