Jak czyścić zmywarkę – domowe sposoby na czysty sprzęt

Jeśli na twoich szklankach mytych w zmywarce zostaje osad, a talerze są niedomyte lub mają nieprzyjemny zapach, być może twój sprzęt wymaga czyszczenia. Sprawdź jak czyścić zmywarkę.

 

Czyszczenie zmywarki

Zmywarka to dość powszechny sprzęt AGD w naszych domach. Niestety zdarza się, że radość użytkowania w pewnym momencie się kończy za sprawą zacieków na naczyniach lub przez nieprzyjemny zapach. Jeśli zauważasz te oznaki u siebie w domu, sięgnij po naturalne sposoby, takie jak ocet lub soda oczyszczona.

Kiedy czyścić zmywarkę

Jeżeli twoim naczyniom dolega coś po wyciągnięciu ich z mycia, jest to znak żeby czyścić zmywarkę. Niemniej jednak najlepiej czyścić zmywarkę regularnie. Najlepiej robić to raz w tygodniu. Wtedy musisz umyć filtry i oczyścić kosz lub szufladę na sztućce oraz śmigła.

Jak czyścić zmywarkę?
Czyszczenie octem

Zamiast sięgać po płyny z dodatkiem środków chemicznych, lepiej użyć jednego z najskuteczniejszych metod, jakim jest ocet. Zwalcza on tłuste osady i usuwa kamień. Dodatkowo ścianki ze stali nierdzewnej lśnią, a nieprzyjemny zapach jest neutralizowany. Możesz umyć zmywarkę ręcznie roztworem octu i wody lub użyć go zamiast tabletki do zmywarki. Innym sposobem jest postawienie kubka z octem na dnie urządzenia i ustawienie programu zmywania o temperaturze około 70 stopni Celsjusza.

Kwasek cytrynowy

Drugim skutecznym środkiem jest kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Wystarczy, że do pojemnika na tabletkę wsypiesz małą paczkę kwasku cytrynowego. Następnie włącz program myjący o temperaturze około 70-90 stopni Celsjusza. Metody mycia zmywarki octem i kwaskiem cytrynowym można bez problemu ze sobą łączyć.

Soda oczyszczona

Innym naturalnym środkiem odtłuszczającym jest soda oczyszczona. Możesz ją rozsypać w urządzeniu i delikatnie zwilżoną gąbką umyć ręcznie całe urządzenie. Inną metodą jest wsypanie sody w miejsce przeznaczone na tabletkę do zmywarki.

Boraks

Boraks to czteroboran sodu, który jest naturalną substancją czyszczącą, jest dostępny w sklepach chemicznych oraz z ekologicznymi środkami myjącymi. Można go używać do czyszczenia tak samo jak sody oczyszczonej.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.