Jak czyścić złoto i srebro: zobacz najlepsze domowe metody!

Złota i srebrna biżuteria nie wychodzi z mody! Niestety z upływem czasu często traci swój blask i wymaga właściwego oczyszczenia. Jeśli zastanawiasz jak czyścić złoto i srebro zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i przekonaj się, że może być to proste i skuteczne! 

Czyszczenie biżuterii

Jeśli nie przyłożymy się odpowiednio do czyszczenia złotych i srebrnych dodatków, to po czasie stracą one swój dawny blask i urok. Należy pamiętać, że każda biżuteria wymaga odpowiedniego traktowania. Istnieje wiele sposobów na czyszczenie naszych błyskotek, jednak potrzebne są właściwe środki.

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii

Biżuterię możemy oczyszczać korzystając z usług fachowca. Jeśli jednak chcesz odświeżyć ulubiony srebrny łańcuszek, czy sztućce możesz śmiało skorzystać z domowych metod. Trzeba przyznać, że poczerniałe srebro nie wygląda już tak atrakcyjnie. Czym wyczyścić srebro? Potrzebne jest kilka produktów, które można znaleźć w każdym domu! Wystarczy stworzenie roztworu z 1 litra wody, 1 łyżki stołowej sody oraz octu. Czarne plamy na srebrze powinny zniknąć w przeciągu 15 minut.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Jak-czyścić-złoto-i-srebro-zobacz-najlepsze-domowe-metody-2-1024x677.png

Czyszczenie srebra: aspiryna

Łatwym i stosunkowo niedrogim pomysłem na oczyszczanie srebra jest aspiryna. Ten popularny lek przejawia wiele zastosowań, między innymi oczyszczanie biżuterii. Zobacz, jak w prosty sposób wyczyścić srebro aspiryną! Wystarczą dwie tabletki leku, które rozpuszczamy w ciepłej wodzie. Srebrne przedmioty moczymy w roztworze przez około 45 minut.

Czyszczenie srebra kwaskiem cytrynowym

Ten znany składnik sprawdza się nie tylko w kuchni! Aby wyczyścić zaśniedziałe srebro należy umieścić je w garnku z gotującą się wodą i powoli dodawać kwasku cytrynowego, nie przerywając gotowania. Czyszczenie drobnych elementów jest wówczas proste i nie zajmuje wiele czasu. Należy jednak pamiętać, aby po zakończonym oczyszczaniu srebro dokładnie wypolerować ściereczką.

Jak czyścić złoto sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona sprawdza się przy pieczeniu ciast, sprzątaniu domu, ale także doskonale czyści złotą biżuterię i dodatki. Czyszczenie złota sodą oczyszczoną polega na sporządzeniu roztworu z 1 litra ciepłej wody i 4 łyżek sody. Biżuterię pozostawiamy w przygotowanej kąpieli na około 20 minut.

Czyszczenie złota solą

Sól kuchenna również doskonale oczyszcza zabrudzone złoto i usuwa wszelkie naloty. Aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń umieść biżuterię w 1 litrze wody z dodatkiem 1 łyżki soli. Po 15 minutach wyjmij, przepłucz bieżącą wodą i dokładnie osusz.

Jak widać świetny preparat do czyszczenia złota i srebra można zrobić samodzielnie. Często domowe sposoby okazują się być bardzo skuteczne!