Irlandia: Małżeństwa homoseksualne i aborcja stają się legalne

Małżeństwa homoseksualne i aborcja

Irlandia Północna zalegalizowała małżeństwa homoseksualne i aborcję. Pomysłodawcami zmian są: poseł Conor McGinn z Partii Pracy oraz posłanka Stella Creasy, która zaproponowała, że ​​aborcję należy dekryminalizować. Ustawa weszła w życie 21 października o północy.

Aborcja

W ubiegłym miesiącu Sąd Najwyższy w Belfaście orzekł, że prawo aborcyjne w Irlandii Północnej narusza prawa człowieka. Wcześniej Irlandia zgadzała się na aborcję. Jednak tylko wtedy, gdy istniało ryzyko zagrożenia życia kobiety lub trwałe i poważne uszkodzenie jej zdrowia psychicznego lub fizycznego. Oznaczało to, że przypadki gwałtu, kazirodztwa lub śmiertelnych nieprawidłowości płodowych, w których dziecko umrze przed urodzeniem, w jego trakcie lub wkrótce po nim – nie były legalne. Zwolennicy społecznego wyboru nazywali to „przełomowym momentem” – zbliżając Irlandię Północną do reszty Wielkiej Brytanii i Republiki Irlandii. Grupy i kościoły opowiadające się za obroną życia argumentowały, że zmiany zostały narzucone bez głosowania.

ZOBACZ TAKŻE: GWIAZDA PLAYBOYA KANDYDATKĄ NA PREZYDENTA CHORWACJI

 

Małżeństwa jednopłciowe, a polityka

Zgodnie z regulaminem Zgromadzenia, władzę należy dzielić między dwoma największymi partiami. W Irlandii Północnej jest to Sinn Fein i Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP). Lider DUP – Arlene Foster powiedziała, że to „haniebny dzień” i przyrzekła skontrolować „każdą możliwą opcję prawną”, aby zapobiec wprowadzeniu legalnej aborcji. Próbowano zablokować nowe przepisy i złożyć nowy projekt ustawy. Co więcej, pomysłodawcą o zalegalizowaniu małżeństw osób tej samej płci był poseł Partii Pracy Conor McGinn. Jego koleżanka – posłanka Stella Creasy zaproponowała zaś, że ​​aborcja również musi być legalna. Obie poprawki trafiły do siedziby Izby Gmin ze znaczną przewagą głosów. Mimo, że Zgromadzenie Irlandii Północnej nie może utworzyć organu wykonawczego to ustawa weszła w życie 21 października 2019 roku o północy. 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.