Ile pieniędzy mogą otrzymać rodzice na swoje dzieci? Podsumowanie świadczeń!

Ile pieniędzy mogą otrzymać rodzice za swoje dzieci

Polski rząd oferuje rodzinom wiele świadczeń przysługujących z tytułu posiadania dzieci. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście 500 plus, który wprowadzono w 2016 roku. Jakie są inne możliwe dodatki? Ile pieniędzy mogą otrzymać rodzice za swoje dzieci?

Ile pieniędzy mogą otrzymać rodzice?

Od 1 kwietnia 2016 roku działa w naszym kraju rządowy program 500 plus. Pieniądze przeznaczone są dla rodzin, które posiadają przynajmniej jedno dziecko poniżej 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny. Z rządowej strony gov.pl dowiadujemy się, że w 2015 roku wydatki na rzecz rodzin wynosiły 1,78% budżetu państwa, natomiast w 2017 roku już 3,11%. Z obliczeń wynika, że ilość pieniędzy przekazywanych z budżetu państwa na jedno dziecko to 108 tys. zł. Warto dodać, że świadczenie 500 plus co miesiąc otrzymuje aż 6,6 mln dzieci, czyli łączny koszt programu od początku jego funkcjonowania to ponad 134,4 mld zł. 500 plus to jednak nie wszystko, ponieważ w naszym kraju funkcjonują również takie dodatki jak bon turystyczny czy 300 zł na wyprawkę szkolną. Ponadto Polski Ład zakłada, że rodzice będą mogli otrzymać z budżetu państwa ponad 113 tys. zł na każde dziecko. Jakie świadczenia wchodzą w skład tej kwoty?

ZOBACZ TAKŻE: CENA ZA ZDJĘCIE Z MASKOTKĄ NA KRUPÓWKACH ZWALA Z NÓG!

Oprócz wyżej wymienionych dodatków, świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć na becikowe wynoszące 1000 zł, jednak jest ono przeznaczone dla rodzin, których dochód nie przekracza 1922 zł netto na osobę. Osoby zatrudnione na umowach zlecenie, czy bezrobotni mogą również otrzymać tzw. kosiniakowe wynoszące 1000 zł. Ponadto osoby posiadające dzieci mogą korzystać z ulg podatkowych wynoszących odpowiednio: 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie dziecko oraz 2700,00 zł na czwarte i każde kolejne dziecko. Polski Ład zakłada także wprowadzenie kolejnego świadczenia, wynoszącego 12 tys. zł przeznaczonego na drugie i każde kolejne dziecko od 12. do 36. miesiąca życia.

Jak widać świadczeń i możliwości jest sporo, a wszystko, aby zwiększyć dzietność Polaków. Warto jednak zauważyć, że ilość dzieci, które rodzi się w Polsce stale drastycznie maleje.

 

źródło: innpoland.pl, gov.pl, money.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.