Ile kosztuje budowa domu do 100m²? Poznaj aktualne ceny!

Własny dom to marzenie bardzo wielu osób, a liczba stale wzrasta. Można powiedzieć, że budowa rozpoczyna się już w głowie. Należy podjąć wówczas kluczowe decyzje i zaplanować funkcjonalność. Dodatkowo pojawia się ważne pytanie o koszty postawienia swojego wymarzonego lokum. Postaramy się przybliżyć ile kosztuje budowa domu do 100m².

Budowa domu: od czego zacząć?

Pierwszym etapem budowy domu jest wybranie odpowiedniej działki budowlanej. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę bardzo wiele kwestii. Czy lokalizacja będzie odpowiednia, a codzienne dojazdy nie pochłoną ogromnej ilości czasu? Kolejnym etapem jest utworzenie lub wybór projektu przyszłego domu. Tutaj pomocne okaże się wcześniejsze zapoznanie z planem zagospodarowania działki. Następnie czekają nas formalności- nie można zapomnieć o zgłoszeniu chęci budowy, wybraniu kierownika budowy oraz bieżącym prowadzeniu dokumentacji. Ostatnim krokiem jest odpowiednie przygotowanie działki. Musimy pamiętać o geodecie, który wykona pomiary, zająć się przyłączem elektrycznym oraz ustawić odpowiednią tablicę informacyjną. Kroków, które musimy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem budowy jest stosunkowo dużo, jednak prawidłowe ich spełnienie pozwoli uniknąć problemów w przyszłości.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Ile-kosztuje-budowa-domu-do-100m-Poznaj-aktualne-ceny-1-1024x569.png

Koszt budowy domu 100m²

Koszty budowy własnego domu początkowo mogą wydawać się przerażające. Chociaż czasami spędzają sen z powiek warto znać je jeszcze na etapie samego planowania, aby nas nie przerosły. Zatem – ile kosztuje budowa domu do 100m²? Według danych pochodzących z GUS koszt 1m² to 4388 zł. Szczęśliwie w tym obszarze nie zmienia się dużo, chociaż ceny stopniowo są wyższe. Oznacza to, że budowa domu o powierzchni 100m² wyniesie prawie 439 tysięcy zł. Wszystko zależy również od miejsca, w którym powstanie budynek. Ceny wahają się w zależności od województw, najwyższe są w stolicy. Oczywiście podana cena jest orientacyjna i zależy również od tego, z jakich materiałów powstanie nasze lokum oraz jak przedstawia się nasz pomysł.

Koszt budowy domu: dodatkowe koszty

Nie należy zapominać również o kosztach, które na pewno pojawią się na etapie budowy. Potrzebne będą także okna, drzwi, rynny. Warto zastanowić się także nad ociepleniem domu. Koszty prezentują się różnie, wszystko zależy także od firmy budowlanej, która będzie zajmować się pracą. Przykładowo drzwi wejściowe kosztują przeciętnie od 1000 zł do 4000 zł.

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie, jednak odpowiednio zaplanowana powinna przebiegać pomyślnie.

Źródło zdjęć: Instagram