Ile zarabia informatyk? Zobacz płace w branży IT!

zarobki informatyka

Praca jako informatyk jest obecnie bardzo popularnym kierunkiem. Branża IT to przyszłość, która właśnie staje się faktem. Każda mniejsza lub większa firma potrzebuje w swoich szeregach informatyków – dobrych i doświadczonych. Jest to także bardzo pożądany kierunek na studiach. Kandydatów na to stanowisko najczęściej determinują zarobki. Ile zarabia informatyk? Zobacz nasze zestawienie!

Informatyk – czym się zajmuje?

Informatyk to zawód, który od razu kojarzy się z jednym – komputer. W istocie tak właśnie jest. Nie dość, że osoba z branży IT musi doskonale obsługiwać komputer, to w dodatku powinna znać jego budowę, zależności występujące między podzespołami, umieć zlokalizować występujący problem, a ostatecznie – naprawić go. 

Poza tym Informatycy są wykorzystywani do wszelkich innych czynności związanych z komputerami w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Zarządzanie stroną internetową, tworzenie programów dla firm, zarządzanie nimi. Wachlarz obowiązków jest ogromny – od tego też często uwarunkowane są zarobki. Pojęcie informatyka jest niezwykle szeroko rozumiane. Mimo to postaramy się opisać jak wyglądają zarobki w tej branży w Polsce.

zarobki informatyka

Jak zostać informatykiem?

To pytanie pojawia się wśród wielu młodych osób, które pragną mieć dobrze płatną pracę w przyszłości. Najlepiej podążać tą ścieżką kariery od samego początku – czyli zacząć od odpowiednio profilowanej szkoły średniej. Następnie dobrze udać się na studia informatyczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie są to łatwe kierunki. Należy wykazać się tam wiedzą z przedmiotów ścisłych, głównie z matematyki.

W grę wchodzą także szkoły policealne. Co ciekawe, nie zawsze stopień wykształcenia decyduje o tym kto zostaje informatykiem. Istotne jest także doświadczenie i zaprezentowane umiejętności. Właśnie one mogą przekonać pracodawcę, a zarobki – z początku nie najwyższe – bardzo szybko mogą urosnąć.

Ile zarabia informatyk?

Zarobki informatyków bardzo trudno spiąć w jedną klamrę. Wiele zależy od tego jak duża jest firma w której podejmuje się pracę, jakie jest doświadczenie na stanowisku, jakie umiejętności się prezentuje. Informatyk to też w gruncie rzecz bardzo ogólne pojęcie. Mimo to można podjąć próbę oceny wysokości zarobków w tej branży.

Nie zawsze są one tak niezwykle wysokie, jak wszystkim się zdaje. Istnieje bowiem powszechna opinia, że informatyk zarabia naprawdę ogromne pieniądze. W wielu przypadkach jest to prawda, aczkolwiek zdecydowanie nie zawsze.

Początkująca osoba na takim stanowisku może liczyć wynagrodzenie startowe wysokości mniej więcej około lub nawet ponad 3 tysięcy złotych na rękę. Wraz z rozwojem i wzrostem doświadczenie, można awansować na bardziej specjalistyczne stanowiska, gdzie wynagrodzenie sięga już 5 tysięcy złotych na rękę.

Nie da się jednak ukryć, że to nadal dość niewiele, jak na zdawałoby się świetnie płatną pracę. Idźmy zatem dalej! Prestiżowe korporacje bardzo często nie proponują swoim informatykom mniej niż 10 tysięcy złotych na rękę. Stawki mogą być jednak jeszcze wyższe. Internetowe źródła podają o informatykach zarabiających nawet blisko 18 tysięcy złotych miesięcznie na rękę. Wnioski są zatem dość jasne – doświadczenie to jedno, wybór profesji także. Miejsce podejmowanej pracy i predyspozycje to druga strona medalu. Umiejętność adaptacji i dobre rozeznanie rynku pozwoli informatykowi na naprawdę godziwe warunki pracy. Nie oznacza to jednak, że informatyk musi zarabiać krocie. Wszystko jest w jego rękach.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.