GIS zaleca aby modlić się w domu. Czy kościoły zostaną zamknięte?

gis zaleca aby modlić się w domu

GIS zaleca aby modlić się w domu. Tuż po zamknięciu szkół, uczelni, przedszkoli, społeczeństwo domaga się także zamknięcie kościołów. Portal rmf24.pl podaje, jakoby główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas rekomendował aby modlić się w domu i unikać dużych skupisk ludzi. W sieci pojawiły się także informacje o dyspensie dotyczącej właśnie udziału w mszach świętych dla poszczególnych osób na czas trwania epidemii.

GIS zaleca aby modlić się w domu. Społeczeństwo domaga się zamknięcia kościołów

W Polsce z dnia na dzień odnotowuje się coraz to więcej przypadków zarażeń koronawirusem. W związku z tym, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, rząd zdecydował o zamknięciu uczelni wyższych, szkół, przedszkoli i żłobków. To samo tyczy się miejsc związanych z kulturą – mowa o kinach, teatrach i tym podobnych. Odwołane zostały także niemal wszystkie rozrywki sportowe w naszym kraju. To działania mające na celu zniwelować grupowanie się ludzi w wielkie skupiska. Wielu zarzuca również, że zamknąć powinno się także kościoły. Taka decyzja jak dotąd nie padła, ale GIS zalecił, aby w miarę możliwości modlić się w domach. Warto przypomnieć, że koronawirus jest zdecydowanie najgroźniejszy dla ludzi starszych, a ci często stanowią większość w kościołach.

ZOBACZ TAKŻE: PORNHUB PREMIUM ZA DARMO DLA WŁOCHÓW! POPULARNY PORTAL Z TREŚCIAMI DLA DOROSŁYCH MA NADZIEJĘ, ŻE DZIĘKI TEMU OBYWATELE WSPOMNIANEGO KRAJU POZOSTANĄ W DOMACH I OGRANICZĄ ROZPRZESTRZENIANIE WIRUSA

Dyspensa od udziału w niedzielnych mszach świętych do 29 marca

Jak podaje portal rmf24.pl, Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w czwartek miała poinformować o możliwej dyspensie dla wiernych, którzy spełniają poszczególne kryteria w obliczu epidemii koronawirusa. Ostateczna decyzja co do możliwości odpuszczenia niedzielnej mszy świętej, należeć ma jednak do biskupów diecezjalnych.

O jakich osobach mowa odnośnie dyspensy? Chodzi o ludzi w podeszłym wieku, szczególnie narażonych na destrukcyjne działania wirusa na ich organizm. Do tego wliczają się osoby z objawami infekcji, dzieci i młodzież szkolna, a także osoby, które zajmują się dziećmi, młodzieżą lub starszymi. Z dyspensy skorzystać mogą także osoby, które zwyczajnie boją się zakażenia wirusem.

Oficjalny komunikat dotyczący dyspensy podaje portal rmf24.pl, my cytujemy go poniżej:

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
źródło zdjęcia: catholicsentinel.org
Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.