Dzień Dziewczyn – święto młodych kobiet 11 października

W czasach PRL Dzień Kobiet był okazją do obdarowania pań goździkiem lub rajstopami. Z kolei w piątek 11 października przypada Międzynarodowy Dzień Dziewczynek 2019. Jaki cel ma to święto i czym różni się od Dnia Kobiet? Przeczytaj skąd się wziął Dzień Dziewczyn.

 

 Dzień Dziewczyn a Dzień Kobiet

Co ważne, Dzień Dziewczyn i Dzień Kobiet to dwa różne święta. Niemniej jednak bardziej znany jest Dzień Kobiet, który obchodzony jest 8 marca od 1910 roku. Dzień Kobiet ustanowiła Socjalistyczna Partia Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. W tym czasie kobiety sprzeciwiały się uciskowi w firmie, za co zostały zamknięte w fabryce, w której wybuchł pożar. Zginęło w nim 126 kobiet. Dzień Kobiet jest zatem uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą zapłatę za jednakowo wykonaną pracę. Przez lata w Polsce Dzień Kobiet był oficjalnym świętem państwowym. Okazuje się jednak, że także dziewczynki mają swoje święto i wypada ono 11 października. Nie jest to aż tak popularne święto. Niemniej jednak jest to święto ważne i celebruje się je od kilku lat.

Na czym polega problem?

Dzień Dziewczyn ma zwrócić uwagę na fakt, że często dziewczynki są pozbawiane możliwości bycia dzieckiem. Przyjmuje się, że co 7 sekund za mąż wychodzi dziewczynka, która nie ukończyła 15. roku życia, a czasem nawet 10. roku życia. Oprócz tego jedna trzecia kobiet krajów rozwijających się bierze ślub przed 18. rokiem życia. Dodatkowo kobiety w każdym wieku są narażone na dyskryminację ze względu na płeć, przemoc, a nawet śmierć związaną z porodem w zbyt młodym wieku.

Skąd się wzięło to święto?

Dzień Dziewczyn uchwaliła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problemy, przed jakimi stają dziewczęta na całym świecie. Oprócz tego zwraca się w tym dniu uwagę na sytuację młodych kobiet i dziewczynek całego świata i wyzwania, jakie przed nimi stoją w zależności od kręgu kulturowego, w którym żyją. Co ważne, różne wydarzenia towarzyszące organizują m.in. UNFPA, UNICEF i UV Women.

Podsumowując, Dzień Dziewczyn to święto mało znane, a wypada zaledwie dwa tygodnie po święcie chłopaków. Niemniej jednak jest to dzień, w którym mężczyźni obdarowują swoje partnerki, koleżanki i matki większymi lub mniejszymi upominkami. Spraw by dziewczyny w twoim otoczeniu poczuły się 11 października wyjątkowo.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.