Dziecko lub zwierzę zamknięte w aucie. Można wybić szybę?

zwierzę lub dziecko

Dziecko lub zwierzę zamknięte w aucie, a na dworze upał. Czy w takiej sytuacji można zbić szybę? To pytanie pojawia się bardzo często w okresie wakacyjnym, gdy temperatury na dworze osiągają naprawdę wysokie wartości. Czy zbicie szyby jest jednak dozwolone? Czy nie grożą nam za to konsekwencje? Jak należy zbić szybę w pojeździe? Zobacz odpowiedzi na powyższe pytania! 

Dziecko lub zwierzę w aucie podczas upału

O sytuacjach, kiedy dziecko lub zwierzę jest zamknięte w pojeździe gdy na dworze jest niezwykle upalnie, na szczęście słyszy się coraz rzadziej. Wszystko przez wzrost świadomości społeczeństwa, z czym takie zachowanie może się wiązać. Nie oznacza to jednak, że takie zdarzenia nie mają już wcale miejsce. Jeśli jesteśmy świadkami sytuacji, która może zagrażać zdrowiu lub życiu – należy zdecydowanie reagować. Ludzie jednak często boją się wziąć odpowiedzialności na własne barki. Okazuje się jednak, że nie tylko powinniśmy, ale wręcz mamy obowiązek podejmować działania w sytuacjach krytycznych.

Śmiertelna pułapka

Rozgrzany w upale samochód to śmiertelna pułapka. Temperatura w środku rośnie bardzo szybko, osiągając w ciągu nieco ponad godziny nawet ponad 60 stopni Celsjusza. Dla małego dziecka, czasami wystarczy nawet 10 minut w tymże istnym piekarniku, aby cała sytuacja skończyła się tragicznie. 

Jeśli jesteśmy świadkami sytuacji, gdy w upale w zamkniętym samochodzie znajduje się człowiek lub zwierze – mamy pełne prawo do tego, aby tego kogoś z rozgrzanej pułapki uwolnić. Najczęściej ratunkiem okazuje się wybicie szyby i otwarcie drzwi od środka. Ponadto od razu należy wezwać odpowiednie służby do przyjazdu w miejsce zaistniałej sytuacji.

dziecko lub zwierzę

Jak należy wybić szybę, aby było to skuteczne i bezpieczne?

Mogłoby się wydawać, że wybicie szyby w samochodzie to nic trudnego. Wielu wychodzi z takiego właśnie założenia, aby następnie srogo się zdziwić. Przede wszystkim, w sytuacji gdy w pojeździe znajduje się człowiek lub zwierzę, do wybicia należy wybrać szybę która jest najdalej od poszkodowanego. Jej z kolei nie wybijamy ręką tudzież łokciem, a najlepiej narzędziem lub kamieniem.

źródło zdjęć: prawo-jazdy-360.pl, Echo Dnia

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.