Drukarki 3D mają negatywny wpływ na układ oddechowy?

Drukarki 3D mają negatywny wpływ na układ oddechowy – do takich wniosków doszli naukowcy z Georgia Institute of Technology. Wyniki swoich badań opublikowali z czasopiśmie „Environmental Science and Technology”.

Jak działa drukarka 3D

Druk 3D od kilku lat cieszy się popularnością. Jest to metoda, która zrewolucjonizowała świat nauki i szeroko pojętego projektowania. Polega na topieniu tworzywa sztucznego i nakładania go warstwami, aby finalnie utworzyć pożądany kształt. Technologia ta przeważa nad innymi przede wszystkim tym, że koszty projektowania są niskie, koszty wytworzenia również, a ponadto łatwo nanosić zmiany oraz jest bardzo opłacalna. Można tworzyć na niej całe serie elementów lub spersonalizować swój projekt. Istotny jest proces podgrzewania tworzywa sztucznego, z którego wykonywany jest model. Podczas podgrzewania plastiku uwalniają się lotne związki, które trafiają do powietrza w otoczeniu. Dokładnie tego zjawiska dotyczyło badanie w Georgia Institute of Technology.

ZOBACZ TAKŻE: SKAWINA: LUDZIE CZĘŚCIEJ CHORUJĄ NA RAKA I CZĘŚCIEJ UMIERAJĄ

 

Wpływ na zdrowie

Drukarki 3D mają negatywny wpływ na układ oddechowy, wynika to z emisji związków trujących. Są dwa najpopularniejsze tworzywa, które są wykorzystywane do projektów – ABS (terpolimer akrylonitrylo-butadieno-sryrenowy) oraz PLA (polilaktyd). Naukowcy zauważyli, że ABS wydziela mniej szkodliwych substancji, ponieważ PLA potrzebuje wyższej temperatury do użytku. Okazało się, że zarówno ABS, jak i PLA negatywnie wpływały na żywotność komórek, przy czym PLA wykazywało większą toksyczność. Warto zaznaczyć, że większą emisje cząstek zauważono korzystając z ABS. Co więcej, skupiono się na chemicznej analizie substancji. Doktor Weber komentuje badania:

Przeprowadzone przez nas testy wskazują, że długotrwała ekspozycja na cząstki uwalniane podczas topienia filamentów może mieć podobny wpływ na zdrowie, co ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza w miastach spowodowane m.in. spalinami.

Zaproponowano również jak ograniczyć negatywne skutki użytkowania drukarek 3D. Podczas drukowania nie należy stać blisko urządzenia, a ponadto pomieszczenie, w którym się znajduje musi być często dobrze wentylowane. 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.