Dowód osobisty 2019 – jak wyrobić? Sprawdź możliwości!

Dowód osobisty 2019 – kończąc 18. rok życia, wchodzimy w pełnoletność pełną parą. W końcu możemy oddać głos w wyborach, a nawet kupić alkohol. Do obu tych rzeczy potrzebny jest jednak dowód osobisty. Zwyczajnie też wyrabia się go po tak zwanej osiemnastce. Jak go otrzymać? Zobacz możliwości!

Dowód osobisty 2019

Nasze Państwo narzuca na obywateli pewien obowiązek. Wiąże się on z koniecznością posiadania dowodu osobistego, gdy osiągniemy osiemnaście lat. Wtedy pojawia się pytanie – jak należy go wyrobić? Co jest do tego potrzebne, oraz gdzie można załatwić całą sprawę? Spieszymy z odpowiedzią – to nie taki trudne, jak mogłoby się wydawać!

Co ciekawe, w tym roku pojawiają się e-dowody. Nie oznacza to jednak, że konieczna jest wymiana aktualnych dowodów na nowe. Obecne utrzymają ważność do terminu wskazanego na popularnym „plastiku”.

Co należy zrobić, aby otrzymać dowód? Tak jak w przypadku ubiegania się o wiele innych urzędowych spraw, należy złożyć odpowiedni wniosek. Dokument natomiast składa się w urzędzie lub przez Internet. W wyjątkowych przypadkach wniosek można złożyć poza urzędem.

Złożenie wniosku w urzędzie

Złożenie wniosku o dowód osobisty jest konieczne dla osoby, która ukończyła 18 lat i nie miała wcześniej dowodu. Podobnie jest w przypadku zmiany nazwiska – wtedy także należy zadbać o złożenie wniosku o nowy dokument.

Jakie rzeczy będą nam potrzebne w urzędzie? 

  • wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego
  • odpowiednie, kolorowe zdjęcie do dowodu osobistego
  • w razie posiadania – aktualny paszport lub dowód
  • dla osób które otrzymały polskie obywatelstwo, konieczny będzie też dokument stwierdzający tożsamość (może być również paszport)

Na przygotowanie dokumentu do odbioru, powinniśmy czekać maksymalnie 30 dni. Musimy pójść po niego osobiście, a wszystko odbywa się w urzędzie, gdzie składaliśmy odpowiednie wnioski. Konkretne strony urzędowe podpowiadają natomiast, czy dowód jest już gotowy do odbioru.

Dowód osobisty przez Internet

To bardzo wygodna metoda, skrojona pod dzisiejsze czasy – pełne obowiązków i pozwalające coraz częściej na załatwianie urzędowych spraw z pozycji komputera lub telefonu.

Do wyrobienia dowodu przez Internet, musimy posiadać profil zaufany – eGO. Szczegóły i informacje dotyczące logowania, dostępne są na TEJ STRONIE. Następnie sprawa jest banalnie prosta. Należy stosować się do wskazówek i kolejno przechodzić do następnych etapów. Trzeba pamiętać o dołączeniu odpowiedniego zdjęcia w formie elektronicznej, wpisaniu poprawnych danych i zaznaczeniu urzędu, w którym dokument odbierzemy. Na końcu wszystko podpisujemy i czekamy 30 dni.

Dowód poza urzędem

Tutaj z pomocą przychodzi – dosłownie i w przenośni – urzędnik. Dotyczy to osób chorych lub niepełnosprawnych. Nasz Urząd Gminy w takiej sytuacji powinien przysłać swojego urzędnika, który zbierze dane i przekaże je do urzędu. Odbiór jest osobisty, lub z pomocą specjalnie do tego wyznaczonego pełnomocnika.

źródło zdjęć: konstancinjeziorna.pl, obywatel.gov.pl, businessinsider.com.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.