Co powinniśmy wiedzieć o szerszeniach? Przydatne informacje

Szerszenie to owady, które zazwyczaj wywołują lęk i panikę. Są największymi przedstawicielami osowatych w Europie. Licznie występujące w Polsce, zazwyczaj w miejscach, gdzie przebywają ludzie. Dlaczego powodują strach i co powinniśmy wiedzieć?

Szerszeń a osa, co powinniśmy wiedzieć, gniazda

Szerszenie są znacznie większe od os i pszczół, dlatego mogą one wywoływać w ludziach takie stany. Ich ubarwienie zależy od miejsca, w którym występują, płci oraz rozwoju. Samica potrafi osiągnąć długość nawet do 3,5 centymetrów, natomiast samiec do 2,5 cm. W Polsce mają czarny tułów w rude plamki, natomiast odwłok jest żółty w czarne paski. 

A jak to jest z jadem? Jest on nieco mocniejszy od jadu osy czy pszczoły, jednak podawane są informacje o znacznej różnicy w jego mocy i działaniu. Szerszeń przedstawiany jest jako bardzo groźny, jednak śmierć poprzez ukąszenie zazwyczaj może nastąpić w przypadku uczulenia. Tak samo jak u osy i pszczoły. Dlatego najważniejszą zasadą, gdy mamy do czynienia z szerszeniami, to należy pamiętać, żeby nie panikować! Wtedy owad czuje zagrożenie i istnieje duże ryzyko, że nas ukąsi. Jest to bardziej bolesne niż w przypadku osy, gdyż szerszeń ma większe żądła, które penetrują głębiej.

Jak pozbyć się gniazda szerszeni?

Jeżeli zobaczycie na waszym podwórku jednego kręcącego się szerszenia, może to być królowa, która prawdopodobnie szuka miejsca na gniazdo. Jednak, jeżeli dojdzie do sytuacji, w której zlokalizujemy gniazdo, prawdopodobnie znajdują się tam larwy albo nawet setki osobników. Co zrobić w takim przypadku? Po pierwsze, nie możemy zająć się likwidacją gniazda sami. Nie jesteśmy przeszkoleni i istnieje duże ryzyko ukąszenia, ponieważ naruszamy ich prywatny teren. Najlepiej zgłosić problem do specjalnych służb zajmujących się takimi rzeczami. Istnieją specjalne firmy usuwające gniazda szerszeni. Można też zadzwonić i wezwać Straż Pożarną, która nieraz interweniowała w terenie.

Poniżej możecie obejrzeć filmik, w którym zebrane są najważniejsze różnice pomiędzy osami a szerszeniami. Takie podobne, a jednak różnice występują!

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.