Ćma bukszpanowa – jak zwalczyć, preparaty, oprysk

Ćma bukszpanowa to szkodnik, który może wyrządzić duże szkoda w ogrodzie. Jej występowanie to prawdziwa zmora wśród ogrodników. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak z nią walczyć i jakie preparaty stosować – koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Ćma bukszpanowa – zwalczanie

To zazwyczaj ten szkodnik powoduje, że bukszpan traci kolor, usycha i wygląda coraz gorzej. Głównym objawem, jaki wskazuje na jego występowanie to przede wszystkim gęsta, lepka pajęczyna między listkami. Co więcej gąsienice ćmy obgryzają ich brzegi. Powodem tego są uschnięte, obumarłe pędy. Dorosłe ćmy są białego lub brązowego zabarwienia, jednak one są zupełnie nieszkodliwe. Jednak składają jaja, z których wylęgają się larwy i to one robią najwięcej szkody.

 

Ćma bukszpanowa – jak zwalczać?

Jeśli tylko zauważysz zielone gąsienice na swoim krzewie koniecznie szybko zareaguj! Pierwszym sposobem na pozbycie się szkodników jest rozłożenie folii pod krzakiem i strząśnięcie, jak największej ilości larw oraz poczwarek. Pozostałości postaraj się zdjąć własnymi rękami, albo zmyj za pomocą silnego strumienia wody. Mocno zniszczone pędy obetnij i zniszcz.

Ćma bukszpanowa: oprysk

Niestety w żadnym sklepie nie są dostępne środki chemiczne do użytku własnego. W przypadku, kiedy problem ze szkodnikami w Twoim ogrodzie jest naprawdę duży skontaktuj się profesjonalną firmą opryskową. Odradzamy użycie innych środków, ponieważ może zniszczyć to roślinę!

Ćma bukszpanowa: preparaty

Kiedy pozbędziesz się jajeczek i larw dobrym pomysłem będzie zainstalowanie pułapek nieopodal krzewów. Tak zwane pułapki feromonowe wabią do siebie samice i odławia je, w związku z czym nie są zdolne do składania jaj. Dodatkowo działają podobnie do lepu na muchy, więc na bieżąco możesz kontrolować ilość szkodników w ogrodzie. Takie pułapki montuje się kilka metrów od krzaka.

Ćma bukszpanowa – jak zwalczyć?

Niestety żaden z przedstawionych przez nas sposobów nie gwarantuje stuprocentowego zwalczenia ćmy bukszpanowej. To jedynie doraźna pomoc. Jednakże sumienna walka ze szkodnikiem pomoże przetrwać bukszpanom o wiele dłużej po zaatakowaniu, a Ty będziesz mógł cieszyć się pięknym zielonym ogrodem!

źródło zdjęć: shutterstock