Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej: logowanie, firmy

Jeżeli chcesz sprawdzić dane osób prowadzących firmę w Polsce, CEIDG to portal informacyjny stworzony właśnie do tego. Dodatkowo, sprawdzi się też, jeżeli chcesz założyć, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą. Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej: sprawdzisz to nie wychodząc z domu.

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej kto może założyć?

Jest to rejestr przedsiębiorców, ale w formie elektronicznej, którzy swoje działalności zarejestrowali w Polsce. Co nam może ułatwić ten portal? Mianowicie, sprawdza się w momencie kiedy chcesz założyć własną firmę. Możesz też zmienić dane we wpisie lub zakończyć czy wznowić działalność.

Kto może założyć taki portal? Przede wszystkim przedsiębiorcy oraz osoby, które mają w planach zarejestrować działalność gospodarczą. Również osoby, które chcą znaleźć informacje na temat przedsiębiorców i firm.

CEIDG założenie działalności gospodarczej

Za rejestrację nie trzeba płacić, jest darmowa. Dodatkowo, działalność gospodarczą można podjąć w momencie złożenia wniosku o wpis. Zaświadczeniem potwierdzającym wpis w CEIDG jest wydruk z internetowego konta.

Osoba chcąca założyć działalność, może dołączyć do wniosku informację o tym, że planuje rozpocząć pracę w późniejszym lub wcześniejszym terminie niż złożenie podania.

Zmiana danych we wpisie

Jeżeli przedsiębiorca chce zmienić dane we wpisie, również należy złożyć wniosek i to najpóźniej 7 dni po ich modyfikacji. Jeżeli chcecie poprawić wpis pochodzący z ewidencji gminnej lub dotyczące spółki cywilnej ( wznowić, zakończyć czy zawiesić działalność gospodarczą) należy złożyć wniosek o zmianę.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Jak podaje portal ceidg.gov.pl, przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.