Burza słoneczna 2019 – kiedy będzie i jakie niesie za sobą skutki?

Już coraz bliżej dnia, w którym możemy się spodziewać burzy słonecznej. Naukowcy z NASA informują, że istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska dziś lub jutro. Burza słoneczna 2019: jak się objawia i jakie może mieć skutki dla Ziemi?

Burza słoneczna 2019 kiedy

Jak podają naukowcy NASA, jest spore prawdopodobieństwo, że burza słoneczna będzie możliwa do zaobserwowania dziś lub jutro. Mieszkańcy północnej półkuli będę mieli tę okazję. Jednak czy to zjawisko jest bezpieczne?

Burza słoneczna co to jest?

Burza słoneczna znana jest również pod nazwą burzy magnetycznej. Na czym ona polega? Głównie chodzi o zmianę kierunku wiatru słonecznego, co z kolei zmienia pole magnetyczne na Ziemi. W związku z tym może to uszkodzić zasięg we wszystkich urządzeniach typu: smartfony, nawigacje, radio czy telewizory satelitarne. Dodatkowo może spowodować awarię prądu.

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, iż takie zjawiska towarzyszą ludzkości od dawna, jednak ciągłe używanie elektroniki może zwiększyć ich intensywność.

Burza słoneczna 1859 rok

Okazuje się, że najbardziej odczuwalną burzą słoneczną była ta z 1859 roku. Jej skutkiem była awaria sieci telegraficznych w całej Europie i Ameryce Północnej. Angielski astronom zauważył wtedy rozbłysk na powierzchni Słońca, co z kolei wywołało wyrzut masy, która dotarła na Ziemię i spowodowała burzę.

Badacze twierdzą, że gdyby w dzisiejszych czasach miała miejsce burza słoneczna o takiej intensywności jak w 1859 roku, naprawa strat kosztowałaby około 2 bilionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych. Wyobraźcie sobie resztę wydatków. Takie zaburzenia magnetyczne zdarzają się raz na 500 lat.

W późniejszych latach można było odczuć lekkie zakłócenia, dokładnie w 1921 roku i w 1960. Na całym świecie dotyczyły one transmisji radiowych. Natomiast w 1989, również o podobnym nasileniu, burza magnetyczna spowodowała awarię w pracy komputerów, co wstrzymało pracę na giełdzie w Toronto.

Niestety nie podano szczegółowych informacji odnośnie burzy słonecznej, która ma nastąpić dziś lub jutro.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.