Bez specjalizacji ortodonty zakładał aparaty na zęby

Bez specjalizacji ortodonty zakładał aparaty na zęby

Bez specjalizacji ortodonty zakładał aparaty na zęby! Do gabinetu Macieja K. w Toruniu trafiło kilkadziesiąt osób. Mężczyzna już na pierwszej wizycie zakładał pacjentom aparaty ortodontyczne bez wcześniejszych badań. Proponował szokująco niskie ceny, a później unikał kontaktu. 

Aparat na zęby za 800zł

Do gabinetu dentysty Macieja K. w Toruniu trafiło kilkadziesiąt osób. Warto dodać, że mężczyzna nie miał specjalizacji ortodonty. Redakcja „Dziejesię” przeprowadziła wywiad z jedną z poszkodowanych pacjentek. Kobieta opowiada, że trafiła do lekarza z polecenia swojej koleżanki. Słyszała o Macieju K., że jest bardzo miły, uprzejmy oraz szybko i za niewielkie pieniądze zakłada aparaty na zęby. Mężczyzna nie robił żadnych badań, ani wycisków. Zakładał aparat już na pierwszej wizycie w „promocyjnej cenie”, która wynosiła jedyne 800 złotych za góry łuk. Kiedy zaczęły się komplikacje, lekarz unikał kontaktu oraz spotkań. Dopiero po zagrożeniu złożeniem skargi do Izby Lekarskiej przyjął pacjentkę zakładając jej ponownie aparat, tym razem na dolny łuk. Po konsultacji z innym lekarzem okazało się, że zęby kobiety są w katastrofalnym stanie. Wówczas kontakt z Maciejem K. utrudnił się jeszcze bardziej, a później dentysta stwierdził, że wyjechał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: PONAD 1100 OSÓB ZARAŻONYCH HIV – LEKARZ NIE WYMIENIAŁ STRZYKAWKI

Nie doszło do przestępstwa

Pacjentka założyła grupę na portalu społecznościowym, aby zrzeszyć wszystkie poszkodowane przez Macieja K. osoby i zawalczyć o odszkodowanie ze względu na uszkodzenie wizerunku oraz olbrzymie problemy z leczeniem. Okazuje się jednak, że w świetle prawa, lekarz dentysta może zakładać aparaty ortodontyczne bez specjalizacji. Nie doszło więc do popełnienia przestępstwa. O sytuacji wypowiedział się ekspert w tej dziedzinie: ortodonta, prof. Piotr Fudalej:

Specjalizacja ortodonty nie jest wymagana według polskiego prawa. Wystarczy ukończenie studiów stomatologicznych, by posiadać minimum kompetencji. Zakładanie aparatu ortodontycznego na pierwszej wizycie jest niedozwolone. – To tak zwana wizyta konsultacyjna.

Warto jednak dodać, że tak niskie koszty zakładania aparatu powinny wzbudzić w pacjentach pewne podejrzenia. Dla porównania średnia cena aparatu stałego w Polsce to koszt około 1500-1800 złotych.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.