Albania – co warto zobaczyć i zwiedzić w tym kraju

Albania to państwo na Bałkanach z dostępem do Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego. Mieszka tam około 3 mln ludzi. Jest to kraj bogaty pod względem atrakcji przyrodniczych – od mórz, przez jeziora, góry, aż po zabytkowe miasteczka. Albania – co warto zobaczyć w tym kraju?

 

Albania – co warto zobaczyć
Stolica – Tirana

Po pierwsze, zwiedzanie najlepiej zacznij w stolicy, która jest wielkim ośrodkiem kulturowym, przemysłowym i administracyjnym. Miasto leży u stóp góry Dajti na wysokości około 110 m n.p.m. Znajdziesz w tym mieście mieszankę kultur i tradycji, a także religii – katolicyzm, islam, prawosławie. Dodatkowo panuje tu częściowo orientalny klimat. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – muzea, kolorowy bazar, ogród botaniczny, a nawet kluby rozrywkowe.

Szkodra – zabytki

Oprócz powyższego, będąc w Albanii nie możesz ominąć Szkodry. Leży w północnej części kraju i należy do najważniejszych zabytków. Na przedmieściach znajdziesz średniowieczny zamek Rozafa i Ołowiany Meczet. Z kolei w centrum możesz odwiedzić Muzeum Historyczne.

Starówka w Gjirokastrze

Trzecim miejscem jest Gjirokastra – miasto w dolinie Drino, leżące około 250 km na południe od Tirany. Co ważne, bywa nazywane „kamiennym miastem”, „miastem-muzeum”, a nawet „srebrnym miastem” lub „miastem tysiąca schodów”. W najstarszej części miasta znajdziesz zabytkową zabudowę z czasów osmańskich – charakterystyczne domy z drewnianymi balkonami, wykuszami i wieżyczkami, wąskie brukowane uliczki, poturecką architekturę czy sklepiki lokalnych rzemieślników.

Jezioro Szkoderskie i Ochrydzkie

W Albanii, najbardziej znanym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Szkoderskie. Jest to największy zbiornik słodkowodny na Półwyspie Bałkańskim, leżący przy granicy z Czarnogórą. Znajdują się tu ptasie ostoje, w których spotkać można nawet pelikany. Co ważne i ciekawe, część jeziora jest objęta parkiem narodowym.

Z kolei Jezioro Ochrydzkie to jezioro, przez którego środek przebiega linia graniczna między Macedonią a Albanią. Jednocześnie na brzegach jeziora zachowało się wiele zabytków przeszłości.

Rzeka Osum

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji przyrodniczych jest wąwóz rzeki Osum. Położony jest na południowy wschód od Beratu i jest to prawdziwy cud przyrody. Rzeka utworzyła tu w miękkich skałach głęboką bruzdę o pionowych ścianach, tworząc miejscami wąskie przesmyki. Niemniej jednak kanion ten najlepiej zwiedzać w formie spływu.

Góry – Alpy Albańskie

Na koniec zwróć uwagę na jedną z największych atrakcji Albanii czyli Alpy – Góry Północnoalbańskie nazywane Górami Przeklętymi. Należą do Gór Dynarskich. Najwyższy szczyt ma 2694 m n.p.m. Obcowanie z dziewiczą przyrodą i wysokogórskie krajobrazy są w tym miejscu gwarantowane. Oprócz tego wszyscy zaprawieni w pieszych wędrówkach turyści z pewnością nie pożałują wizyty w dolinie Valbony i okolicach wsi Theth.

Oczywiście oprócz powyższych atrakcji, do wyboru mamy ogromną ilość innych miejsc. Może to być np.: Riwiera Albańska, Butrint i Apollonia, Voskopoje, starówka w Beracie, Kruja, Amfiteatr w Durres czy sztuczne Jezioro Koman.

Podsumowując, niezależnie od tego co zamierzasz w Albanii zobaczyć, jest to dla wielu kwintesencja Bałkanów. Oprócz wymienionych wyżej atrakcji, znajdziesz tu plaże Adriatyku, śródziemnomorskie plaże, bizantyjskie cerkwie, zabytkowe meczety, starożytne ruiny, kolorowe bazary czy groźne góry.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.